
Sfera językowa w Windows 2000 została oddzielona od kodu, dzięki czemu można łatwo przełączać język, w którym są wyświetlane informacje (w wersji wielojęzycznej). W porównaniu z Windows NT wprowadzono obsługę nowego typu złącz (USB i IEEE 1394) oraz urządzeń (na przykład DVD i kamery internetowe). Windows 2000 obsługuje trzy typy systemów plików: NTFS (z Windows NT) oraz FAT i FAT 32 (z Windows 95/98). Co więcej - potrafi je też wzajemnie konwertować. Dostępne jest szyfrowanie plików, pozwalające łatwo zabezpieczać dane na dysku. Można ponadto zabezpieczać dane przekazywane w wewnętrznej sieci firmy. W Windows 2000 poprawiono zarządzanie mocą, co jest szczególnie ważne dla użytkowników komputerów przenośnych. System może na przykład wyłączyć nie używane w danej chwili komponenty lub wprowadzić cały komputer w stan hibernacji.
Microsoft zapewnia, że jego nowy system jest znacznie stabilniejszy i wydajniejszy od poprzednich wersji. Nie wiadomo jednak, czy informujący o błędzie "niebieski ekran" odejdzie w niepamięć, gdyż już w dniu amerykańskiej premiery świat obiegła plotka o istnieniu w systemie ponad 60 tys. usterek... W każdym razie mają się regularnie pojawiać uaktualnienia zawierające poprawki wykrytych błędów. W systemie znalazło się wiele nowości, choć niektóre rozwiązania są mocno spóźnione w porównaniu z konkurencją (m.in. usługi katalogowe). Podsumowując - Windows 2000 to na pewno krok do przodu, ale użytkownicy domowych komputerów nie muszą się spieszyć z jego zakupem, gdyż większość zmian została wprowadzona z myślą o zastosowaniach biurowych. (MA)
Więcej możesz przeczytać w 17/2000 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.