"Tam nawet było wielu patriotów" - tak Lech Wałęsa w telewizyjnym wywiadzie ocenił pracowników komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.
Skala wykrywacza
1. przesada
2. gruba przesada
3. manipulacja faktami
4. kłamstwo propagandowe
5. ordynarne kłamstwo
1. Rozpoznanie
To niewątpliwie dość niekonwencjonalne spojrzenie na organizację, która specjalizowała się w prześladowaniu obywateli własnego państwa. Użycie liczebnika „wielu" sugeruje, że w szeregi SB masowo wstępowali patrioci, by potem prześladować współobywateli. Taka nowa definicja patriotyzmu jest jednak sprzeczna z prawdą historyczną.
2. Diagnoza
W tej samej rozmowie Lech Wałęsa oskarżał jednego z historyków, że jest on wnukiem ubeka, który „gnębił Polaków". Ale mógł być, jak się okazuje, patriotą. Wniosek: patrioci mogli gnębić! Przypomnijmy, że podobnego zdania jest także gen. Czesław Kiszczak: „Oficerowie SB to byli tacy sami polscy patrioci jak inni". Widać, że od czasów „okrągłego stołu" upowszechnił się kłamliwy rewizjonizm historyczny, zacierają się granice dobra i zła.
Lech Wałęsa - (ur. 29 września 1943 r. w Popowie), przywódca „Solidarności", laureat Pokojowej Nagrody Nobla, uczestnik „okrągłego stołu". Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995. Dziś członek grupy refleksyjnej Unii Europejskiej, określanej jako „rada mędrców".
Wykrywacz obsługiwał | Jerzy Matusiak
Więcej możesz przeczytać w 10/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.