Każdego roku w publicznych basenach we Francji tonie osiemdziesiąt osób. Niewykluczone, że dzięki nowemu, sterowanemu komputerowo systemowi bezpieczeństwa Posejdon uda się zredukować liczbę utonięć. Jego podstawą są kamery nieustannie obserwujące dno basenu. Gdy pływak przez pewien czas nieruchomo przebywa pod powierzchnią wody, komputer automatycznie ogłasza alarm. Ratownicy mogą na ekranie określić, gdzie znajduje się ofiara, i udzielić jej natychmiastowej pomocy. Pierwszym obiek-tem wyposażonym w Posejdona jest basen w podparyskim Saint-Germain-en-Laye. Instalacją systemu zainteresowały się już dyrekcje pływalni w zachodniej Francji, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Belgii i Niemczech.
Brytyjska armia testuje prototyp nowego wozu bojowego o roboczej nazwie ACAVP. Dzięki temu, że pancerz jest niezwykle lekki (wykonano go ze specjalnego, bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego), pojazd z łatwością może być transportowany drogą powietrzną w miejsce działań wojennych. Stanowiący podstawę wyposażenia brytyjskiej armii czołg Challenger 2 jest zbyt ciężki, by mógł być przewożony nawet przez największe samoloty transportowe. Nowy wóz bojowy waży zaledwie 28 ton, dzięki czemu może być umieszczony na pokładzie herculesa C130. Niestety, obniżenie wagi pojazdu odbyło się kosztem wytrzymałości pancerza. Wobec pocisków o największym kalibrze ACAVP jest właściwie bezbronny. Na szczęście plastykowe opancerzenie sprawia, że maszynę trudniej dostrzec na ekranie radaru. Gdy pojazd znajdzie się na polu walki, można zamontować wytrzymały pancerz.
Przed trzema laty Ron Bovino z Palm Beach (Stany Zjednoczone) ważył 250 kg, a każdy krok wymagał od niego niesamowitego wysiłku. Gdy lekarz ostrzegł go przed groźbą śmierci z przejedzenia, Bovino zdecydował się poddać zabiegowi chirurgicznemu, który miał drastycznie zredukować jego niepohamowany apetyt. Dzięki operacji, kosztującej 25 tys. USD, pojemność żołądka pacjenta zmniejszyła się 24-krotnie. Teraz każda próba zjedzenia słodyczy kończy się dla Bovino biegunką. Kuracja przyniosła rewelacyjne efekty. Trzydziestoośmioletni Bovino waży dziś 130 kg i jest w coraz lepszej formie. Teraz czeka go jeszcze usunięcie nadmiaru powłok skórnych. Ten zabieg będzie go kosztować 10 tys. USD.
Rozwój handlu elektronicznego może sprawić, że wkrótce w Wielkiej Brytanii, słynącej ze stosunkowo wysokich cen samochodów, masowo będą zamykane salony sprzedaży aut. Zamówiony przez Internet pojazd jest specjalnie sprowadzany z kontynentu - opłaca się nawet przywozić samochód z odległych Włoch. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez londyński "The Times", ford mondeo kosztuje w sklepie online 11,5 tys. funtów (normalnie ponad 19 tys. funtów). Wyeliminowanie pośrednictwa brytyjskich dealerów pozwoli klientowi zaoszczędzić do 40 proc. wartości samochodu. Jedynym minusem jest stosunkowo długi czas oczekiwania na zamówione auto. (TW)
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.