Monika Paluszkiewicz: - W polskich filmach coraz częściej wykorzystuje się piosenki. W ten sposób swoje utwory lansowali już Varius Manx, Kasia Kowalska czy Marek Kościkiewicz.
- W pierwszej części "Kilera" wykorzystano piosenki wcześniej nagrane, natomiast przed skomponowaniem muzyki do "Kilerów dwóch" czytał pan scenariusz i obejrzał film.
- Po przeczytaniu scenariusza do "Kilerów dwóch" miałem już pomysły na sześć czy nawet siedem utworów. Sądzę, że liczba udanych "piosenek filmowych" zależy właśnie od tego, w jakim stopniu zbiega się poczucie humoru reżysera i muzyka. Po obejrzeniu filmu skomponowałem wyłącznie utwory instrumentalne jako ilustrację obrazu.
- Przykład pańskich piosenek dowodzi, że karierę może zrobić jedno celne sformułowanie z refrenu. Najczęściej jednak bywa odwrotnie: przebojem staje się utwór, którego treścią jest najbardziej banalna historia.
- Dziś wiele zależy od producenta. Nawet słabe teksty mogą po obróbce studyjnej zainteresować słuchacza i zyskać popularność. Natomiast piosenka autorska jest gatunkiem, który powinien się bronić sam, bez żadnego atrakcyjnego opakowania. Bardzo dobre teksty zawierają na przykład wydane ostatnio płyty zespołu Raz, Dwa, Trzy i Jacka Kaczmarskiego. Znakomite teksty ma również Maciej Maleńczuk. Ja, niestety, nie mogę służyć za pozytywny przykład w tej dziedzinie, ponieważ moje piosenki bardzo starannie opakowałem i dzięki temu dotarłem do słuchaczy. Jako autor zdaję sobie sprawę, że oprawa odgrywa bardzo ważną rolę, ale nie powinna w żadnym razie zdominować i przyćmić charakteru piosenki autorskiej, odwrócić uwagi od treści.
- Kim jest fan Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar?
- Zanim zacząłem współpracę z Elektrycznymi Gitarami, grywałem na różnych spotkaniach w charakterze piosenkarza z gitarą. Miałem wówczas odbiorców głównie wśród znajomych - sam nazywałem to skromnym drugim obiegiem. Dziś publiczność, która słucha piosenek Elektrycznych Gitar, jest bardzo liczna, co powoduje, że są one odbierane w różnych warstwach. Te utwory pojawiają się i w dyskotekach, i w teatrze. Zależy mi zarówno na takich słuchaczach, którzy kompleksowo odbierają piosenki, jak i na tych, którzy reagują wyłącznie na warstwę rytmiczną.
- Czy piosenki napisane do filmu "Kilerów dwóch" nawiązują stylem do wcześniejszych utworów Elektrycznych Gitar?
- Publiczności powinien się spodobać ich balladowo-rockowy styl. Na płycie, która zawiera soundtrack i będzie wydana z okazji premiery filmu, znajduje się osiem piosenek i tyle samo utworów instrumentalnych. Są to wyłącznie nowe utwory, prawie wszystkie mojego autorstwa. Poza tym płyta na pewno będzie atrakcyjnym produktem. Poza książeczką z tekstami, trzyminutowym wyborem najzabawniejszych dialogów z filmu zawiera interaktywną ścieżkę CD-ROM, na której znajdują się dwa teledyski oraz fragmenty filmu.
- Drugiej części "Kilera" pewnie jednak nie będzie niezbędna pańska piosenka do zdobycia rekordowej widowni.
- "Kilerów dwóch" widziałem co najmniej dziesięć razy i mogę zaświadczyć, że ten film jest jeszcze śmieszniejszy od części pierwszej. Jest zabawniejszy nie tylko ze względu na kontekst postaci znanych z "Kilera". Jest bogatszy o zabawne sytuacje i ma bardziej wartką akcję.
Jakub Sienkiewicz urodził się 24 listopada 1964 r. w Warszawie. Wokalista, kompozytor i główny autor piosenek Elektrycznych Gitar, praktykujący neurolog. Początkowo muzyką zajmował się amatorsko.W latach 80. grał w tzw. drugim obiegu: podczas spotkań w mieszkaniach, klubach i parafiach. W 1990 r. z inicjatywy Piotra Łojka i Rafała Kwaśniewskiego powstał zespół Elektryczne Gitary. Sukcesem okazała się już pierwsza płyta grupy - "Wielka radość" (1992 r.), na której znalazły się takie przeboje, jak "Włosy", "Jestem z miasta" i "Wytrąciłaś". Kolejne krążki to "A ty co" (1993 r.), "Od morza do morza" (solowa płyta Sienkiewicza z 1994 r.), "Huśtawki" (1995 r.), płyta koncertowa "Chałtury" (1996 r.), "Na krzywy ryj" (1997 r.), "čródło" (solowa płyta Sienkiewicza z 1998 r.). W styczniu swoją premierę będzie miał album "Kilerów dwóch" z muzyką do komedii Juliusza Machulskiego pod tym samym tytułem.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.