Google nie przestaje zaskakiwać. Firma właśnie przedstawiła klip reklamujący swój nowy produkt roboczo nazwany Project Glass. To przenośny komputer w kształcie okularów. Ma zawierać większość funkcji dostępnych w każdym smartfonie (łączyć się z internetem, robić zdjęcia, kręcić filmy, wysyłać i odbierać wiadomości, przeglądać mapy czy podawać informacje o pogodzie i umożliwiać rozmowy). Urządzenie ma być sterowane za pomocą głosu, a informacje będzie odbierać za pomocą dźwięku i obrazu (widocznego dla jednego oka na przezroczystym ekranie OLED).
Za projekt odpowiedzialna jest specjalna grupa Google X, która pracuje w laboratoriach w pobliżu głównej siedziby koncernu. Parametry urządzenia, takie jak moc obliczeniowa, czas pracy baterii, dostępne moduły łączności czy jakość funkcji sterowania głosem, na razie są nieznane. Urządzenie ciągle znajduje się w fazie projektowania i testów. Według „New York Timesa" okulary mają być dostępne już pod koniec 2012 r. Będą kosztować od 250 do 600 dolarów.
60 lat minęło
Prezent to niezwykły, darczyńca również. 5 kwietnia 1952 r. władze PRL podpisały umowę, na mocy której Polska przyjęła w darze Pałac Kultury i Nauki. Gmach wielki jak rakieta, wspaniały jak najcudowniejszy pałac. Musiał taki być, bo podarował go Polkom i Polakom radziecki przywódca Józef Stalin.
Żeby zbudować PKiN, trzeba było jeszcze trochę zburzyć. Runęły więc ostatnie z kamienic, które przetrwały wojnę. Z okolicy wysiedlono około trzech tysięcy osób. Trzy lata później oddano gmach do użytku. Ten socrealistyczny cud architektury zaprojektował Lew Rudniew, radziecki architekt, który inspirował się m.in. bryłą Uniwersytetu Moskiewskiego.
Pałac miał wyznaczyć nowe centrum Warszawy – geograficznie i ideologicznie. Do dziś jest to najwyższy budynek w Polsce (237 metrów ze wspornikiem anteny), w którym mają siedzibę m.in. wyższe uczelnie i instytucje kultury. Po 1989 r. pojawiły się propozycje wyburzenia budynku ze względów historycznych (związki ze stalinizmem), estetycznych (podobieństwo do rakiety startującej w kosmos) i praktycznych (niezabudowana przestrzeń miejska wokół). Jednak pałac – choć czasem podświetlany na różowo – stoi. Młodsze pokolenie Polaków najwyraźniej uznaje go za trwale wpisany w krajobraz stolicy. Od 2007 r. funkcjonuje jako zabytek, a miasto planuje zabudowę jego otoczenia.
Ukarać Dukana!
Jeżeli ważysz tyle, ile trzeba, na maturze powinieneś mieć więcej punktów – zaproponował dr Pierre Dukan, czym oburzył francuskich lekarzy do tego stopnia, że tamtejsza izba lekarska domaga się nałożenia na dietetyka kary. To nie jest jakiś tam lokalny skandal. Dr Dukan zasłynął opracowaniem skutecznej diety wysokobiałkowej, która zdobyła popularność na całym świecie. Ma ona podstawową wadę: jest niezdrowa. Organizm otrzymuje zbyt dużo białka, a za mało innych składników, a to zaburza metabolizm i może prowadzić np. do miażdżycy.
Onet dla Niemców?
Zaczynasz dzień od newsów z Onetu? Wkrótce dostawcą tych informacji przestanie być Grupa TVN, obecny właściciel portalu. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji za blisko 1,3 mld zł tę najbardziej znaną polską witrynę internetową zamierza kupić niemiecki koncern medialny Axel Springer. Rozmowy są już podobno zaawansowanie do tego stopnia, że TVN z negocjacji wykluczył innych chętnych. Na przykład Łukasza Wejcherta, syna nieżyjącego już założyciela firmy Jana Wejcherta, który oferował 900 mln zł.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.