Mniej więcej taki przekaz ma dla Unii Europejskiej 37-letni Aleksis Tsipras, lider skrajnie lewicowego ugrupowania Syriza, które niemal wygrało greckie wybory 6 maja. Bruksela liczyła na to, że starym greckim partiom, które zgodziły się już na warunki unijnej pomocy, uda się utworzyć koalicję bez Tsiprasa. Ale się przeliczyła. Rozmowy o nowym rządzie zostały przerwane 16 maja, a dzień później prezydent Grecji Karolos Papoulias ogłosił termin nowych wyborów – 17 czerwca. Jak przewidują sondaże, Syriza wygra ponowne starcie i dostanie dziwaczną premię – według greckiej ordynacji wyborczej partia z najlepszym wynikiem otrzymuje gratis 50 dodatkowych mandatów w 300-osobowym parlamencie. A wtedy w Grecji nic już nie stanie się bez zgody Aleksisa Tsiprasa. Albo inaczej – Tsipras dostanie do ręki naładowany rewolwer. I żadna folia na dywanie tu nie pomoże.
Jedzenie ciastka
Program polityczny Syrizy czyta się jak manifest lewackiej grupki, która jeszcze wczoraj nie miała żadnych perspektyw na władzę i mogła sobie tam wpisać cokolwiek. Papier jest cierpliwy. Ugrupowanie Tsiprasa chce wycofania Grecji z NATO i zamknięcia wszystkich baz sojuszu na greckim terytorium. Jest też postulat nacjonalizacji zakładów produkcyjnych (nie sprecyzowano, czy wszystkich), oraz 75-proc. podatku dla najbogatszych – à la Hollande. Najciekawszy punkt programu zakłada przejęcie przez państwo wszystkich banków oraz – uwaga, tu cytat – „możliwość wykorzystania prywatnych depozytów o wartości ponad 200 tys. euro w celu sfinansowania wzrostu".
Co proponuje Tsipras w sprawie euro? Zjeść ciastko i nadal je mieć. Chce, aby Grecja anulowała memorandum, czyli podpisane przez poprzedni rząd porozumienie z Brukselą, które przewiduje pomoc finansową dla Aten w zamian za drastyczne cięcia w greckim budżecie. Tsipras chce również cofnięcia części przeprowadzonych już liberalnych reform i natychmiastowego przerwania spłaty zagranicznego zadłużenia. Jednocześnie (zgodnie z wolą 81 proc. Greków) deklaruje, że pod żadnym pozorem nie chce wystąpienia Grecji ze strefy euro.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.