Wkrótce będziemy inaczej myśleć, inaczej postrzegać świat: czas, przestrzeń, swoje miejsce w historii. Komunikacyjna rewolucja zmiecie dzisiejszą kulturę.
1. Świt człowieka, początek kultury oralnej Nie wiemy, od kiedy używamy mowy. Być może praprzodek człowieka wypowiedział słowo już 2 mln lat temu. Przyjmujemy, że człowiek anatomicznie współczesny stąpa po Ziemi od ok. 200 tysięcy lat. By przetrwać – a przetrwać mógł tylko w grupie – musiał rozwijać techniki wymiany informacji. Przez niemal cały okres istnienia naszego gatunku porozumiewamy się za pomocą komunikatów wizualnych i – z czasem w coraz większym stopniu – wypowiadanych słów.
2. Praalfabet – szansa myśli na wielki skok Przed 1500 r. p.n.e. na wybrzeżach Morza Śródziemnego powstaje pierwszy alfabet. Na jego podstawie ludzkość stworzy inne alfabety. Łatwość, z jaką owa technologia pozwala zapisywać i czytać, da cywilizacjom szansę na przekroczenie nieosiągalnego dotąd progu organizacji i rozwoju.
Więcej możesz przeczytać w 22/2012 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.