Coraz większą rzeszę przedsiębiorców osiągających znakomite rezultaty stanowią kobiety. Sukces w biznesie, w którym nie ma parytetów ani równouprawnienia, zawdzięczają jedynie sobie, własnemu talentowi i pracowitości. Kobiety coraz częściej zapewniają byt nie tylko najbliższym, ale także wielu rodzinom pracowników zatrudnianych przez nie w swoim biznesie. Być może to właśnie naturalna troska kobiety o swoją rodzinę, którą dodatkowo obejmie własne przedsięwzięcie, staje się kombinacją często niedościgłą dla wielu przedsiębiorczych mężczyzn. Aż 27 proc. osób zamożnych na świecie (ang. High Net Worth Individuals) stanowią kobiety. Dziś jest ich prawie 3 mln, a odsetek zamożnych kobiet wciąż rośnie. Oczywiście, ze względu na zróżnicowanie kulturowe i stopień rozwoju gospodarczego udział kobiet w grupie ludzi zamożnych różni się w poszczególnych regionach świata. W Ameryce Północnej kobiety stanowią 37 proc. osób zamożnych, podczas gdy w Europie czy Ameryce Łacińskiej jedynie 18 proc.
Majątek osób przedsiębiorczych, na co dzień pochłoniętych prowadzeniem własnych firm, jest często inwestowany chaotycznie. Konsekwencją tego może być marnotrawienie dużej jego części. To skutek nietrafionych inwestycji, zaniedbań lub opóźnień w podejmowaniu decyzji, a także niewypracowania ogólnej wizji inwestycyjnej. Z czasem inwestowanie staje się frustrujące i zaczyna przysparzać więcej problemów niż spodziewanych korzyści, zabiera też zbyt dużo czasu. Tak jak rodzina potrzebuje kobiecej troski, tak samo zgromadzony dzięki ciężkiej pracy majątek potrzebuje kogoś zaufanego, kto się nim zaopiekuje. Kogoś, kto pomoże w sposób bezpieczny i rozsądny pomnożyć zgromadzone środki, kto dostrzeże ewentualne zagrożenia, zminimalizuje ryzyko inwestycyjne, a także wyeliminuje nieuzasadnione koszty. A przede wszystkim wesprze w skutecznym zarządzaniu całym majątkiem, a nie jedynie jego poszczególnymi składnikami.
Takim podmiotem z pewnością może być family office – instytucja będąca „centrum dowodzenia” majątkiem, która koordynuje inwestycje w akcje, obligacje, fundusze, finanse prywatne, private banking, doradztwo podatkowe i prawne, zarządzanie nieruchomościami, współpracę z organizacjami charytatywnymi (filantropia) itd. Family office scala, koordynuje, negocjuje, podsuwa twórcze rozwiązania, kontroluje i raportuje do właściciela majątku. Dzięki niej cała rodzina może w sposób skoordynowany zarządzać swoim majątkiem, a także opracowywać strategię sukcesji. Tego typu instytucje wspierają zamożne rodziny na całym świecie, a ich liczba jest wprost proporcjonalna do zamożności społeczeństwa w danym kraju.
Głównym celem family office jest ochrona rodzinnego majątku (ang. preservation of family wealth). Family office część usług – głównie z zakresu administracji majątkiem, raportowania, przygotowywania strategicznej alokacji aktywów, analizy pomysłów inwestycyjnych, edukacji czy reprezentowania rodziny w relacjach z instytucjami finansowymi – oferuje samodzielnie. Inne usługi koordynuje i nadzoruje w imieniu swoich klientów. To typowy single point of contact, w którym klient otrzymuje wsparcie we wszystkich interdyscyplinarnych działaniach związanych z jego majątkiem. Podstawowym wyróżnikiem family office jest sposób wynagradzania – płaci jej tylko klient. Instytucja ta nie sprzedaje produktów i usług inwestycyjnych ani w tym nie pośredniczy. Nie pobiera z tego tytułu prowizji, nie jest też powiązana kapitałowo z żadną instytucją finansową. Ten sposób wynagradzania praktycznie nie jest spotykany obecnie na rynku finansowym i gwarantuje pełną obiektywność działań.
To, co właściciel majątku zyskuje, korzystając z usług family office, to przede wszystkim uporządkowanie informacji o własnym majątku i odzyskanie poczucia kontroli nad nim. Oszczędność czasu, lepsze wykorzystanie i pomnażanie majątku, redukcja zbędnych kosztów, inwestowanie adekwatnie do potrzeb i możliwości, a przede wszystkim dopasowany do akceptowanego poziomu ryzyka portfel inwestycyjny. Family office umożliwia podejmowanie decyzji w sposób bardziej racjonalny, przy pełniejszym dostępie do informacji o własnym majątku. Osoba, która jednocześnie jest przedsiębiorcą, zaoszczędzony dzięki temu czas może poświęcić na uzyskanie dodatkowych dochodów z prowadzenia własnego przedsięwzięcia lub przeznaczyć go na realizację swoich pasji. ■
Autor jest partnerem w Lorek Pawlak Family Office
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.