Jakie problemy występują najczęściej podczas kalkulowania kosztów inwestycji?
Z uwagi na zauważalną dysproporcję pomiędzy zakładanymi wydatkami a realnym kosztem budowy warto wykazać maksymalnie dużo zaangażowania w fazie projektowej, a nawet w fazie poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie działki powinniśmy mieć pewność, że uzyskamy zezwolenia wymagane do budowy obiektu. Warto brać pod uwagę działki z już przyłączonymi mediami. Zwykle oznacza to niższy koszt niż w wypadku ich uzbrojenia. Wskazane jest także pozyskanie dokumentacji geotechnicznej, tj. rozpoznanie warstw gruntowych. Dzięki temu można wyeliminować możliwość nieoczekiwanego wzrostu kosztów prac ziemnych i fundamentowych.
Na czym można zaoszczędzić, a na czym nie warto?
Podczas planowania kosztów budowy podstawową kwestią jest sprecyzowanie własnych oczekiwań i decyzja dotycząca powierzonego drugiej stronie zakresu prac. Jedną z możliwości jest kontrakt z generalnym wykonawcą w zakresie „projektuj + buduj”. Tu starając się o pozyskanie klienta, już na etapie projektu koncepcyjnego optymalizuje się koszt budowy przez dobór rozwiązań i materiałów. Należy pamiętać, że większość wydatków jest uwarunkowana stopniem skomplikowania bryły budynku – im prostsze rozwiązanie, tym tańsze. Innym wariantem jest zlecenie prac projektowych architektom z niezależnego biura projektowego. W tym przypadku należy się liczyć z tym, że wyobraźnia architekta może wybiec dalej, niż pozwalają na to możliwości finansowe inwestora. Najczęściej nie jest on świadom ceny rozwiązań użytych w projekcie. Dopiero w chwili zbierania wycen od firm wykonawczych okazuje się, jaki jest realny koszt budowy. Ważne jest, aby obiekt podobał się wizualnie. Natomiast od początku fazy projektowej warto zwrócić uwagę na dobór materiałów i ich ceny. Z drugiej zaś strony poszukiwanie najtańszych biur projektowych i wykonawców może się odbić na jakości sporządzonych projektów, a co za tym idzie – funkcjonalności obiektów. Należy pamiętać, że otrzymanie najniższej oferty nie powinno być jednoznacznym powodem do satysfakcji, ale impulsem do dokładniejszej analizy tematu.
W czym są ukryte dodatkowe koszty budowy?
Należy pamiętać, że koszty realizacji budowy to nie tylko cena materiału i robocizny, ale również niebrane często pod uwagę koszty nadzoru budowy, podłączenia i zużycia mediów, koszty związane z uzyskaniem decyzji administracyjnych, ewentualne roboty dodatkowe, koszty kredytu itp. Wskazane jest, aby inwestor dysponował pewną rezerwą środków i otoczył się gronem fachowców, którzy sukcesywnie będą mu pomagać w podejmowaniu decyzji. ■
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.