Decyduje o tym niezwykły charakter tej położonej na Bałtyku wyspie. Klimat jest tu bardzo łagodny, a liczba słonecznych dni - większa niż w jakiejkolwiek innej krainie geograficznej Szwecji.
Nieskażona natura jest rajem dla wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza dla ptaków. Dlatego też zjeżdżają tu ornitolodzy z całego świata. Zwolennikom kąpieli i opalania pozostaje wybrzeże pełne małych, przytulnych zatok, strzeżone przez raukar - niesamowite morskie skały o niepowtarzalnych formach. Gotlandia znana jest również z bogatego życia kulturalnego. Co roku latem Visby zamienia się w wielki festiwalowy ośrodek: odbywają się tu turnieje rycerskie, festyny kulinarne i zabawy kostiumowe. Do Gotlandii zalicza się też parę pobliskich wysepek. Najbardziej znana jest Wyspa Owcza, na której mieszkał Ingmar Bergman i której surowy krajobraz wykorzystał w swych filmach. Gotlandia jest również ulubionym miejscem wakacyjnego wypoczynku wielu szwedzkich polityków.
Początkowo wyspą władali wikingowie. W XII wieku Visby przejęło rolę głównego ośrodka w handlu bałtyckim, by sto lat później stać się jednym z ważniejszych miast Hanzy. W 1995 r. Visby trafiło na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
W rubryce "Ambasadorowie" dyplomaci akredytowani w Polsce rekomendują atrakcje turystyczne swych krajów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.