MANIFESTACJE
13 grudnia bez generała
Zbliża się kolejna, 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tylko gdzie protestować, gdy nie ma już generała? Od 1993 r. tradycją były demonstracje przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie. Sam generał był w domu najczęściej nieobecny, zazwyczaj kilka dni przed rocznicą zgłaszał się na badania do szpitala i spędzał tam czas do połowy grudnia. Nieobecność generała nie przeszkadzała protestującym. Dziś sytuacja jest trudniejsza. Główny autor stanu wojennego zmarł sześć miesięcy temu. Pochowano go na wojskowej części cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. – Generała zakopano. Wymknął się sprawiedliwości – mówi mi jedna z osób, które co roku specjalnie dla pikiety przyjeżdżały do Warszawy. Ponieważ gromadzenie się na Mokotowie straciło sens, organizatorzy manifestacji podjęli decyzję o zmianie miejsca demonstracji. Na dom Czesława Kiszczaka. – Zanim tam dotrzemy, najpierw będziemy protestować przed Pałacem Prezydenckim. Jest też pomysł, żeby w ciągu dnia udać się przed Sąd Najwyższy, ale to jeszcze nie jest pewne – mówi mi działacz opozycji antykomunistycznej Adam Słomka. – Całkiem prawdopodobne, że odwiedzimy też grób gen. Jaruzelskiego – dodaje Piotr Rzewuski, przewodniczący zarządu Solidarności Walczącej Mazowsze. Organizatorzy manifestacji mają też plan na wypadek, gdyby w najbliższych latach sprawiedliwości wymknął się także Czesław Kiszczak. – Następny będzie dom Jerzego Urbana – deklaruje Słomka. Czy protestujący wiedzą, gdzie mieszka Czesław Kiszczak? Adam Słomka nie zna jeszcze adresu na pamięć, ale szybko go sprawdza. To także Mokotów. Olga Wasilewska
Pionierzy
AREK SKUZA Z POZNANIA stworzył innowacyjną technologię do zakupów. Zobaczyłeś butelkę dobrej whisky w restauracji? Zrób jej zdjęcie, a aplikacja w smartfonie przekieruje cię do odpowiedniego sklepu internetowego. Marcin Osiak z Zortraksa skonstruował jedne z pierwszych biurowych drukarek 3D. Dell hurtem zamówił 5 tys. sztuk. Marcin Beme w 2008 r. stworzył serwis Audioteka.pl. Dziś działa w 12 krajach. Szymon Grabowski opracował system obsługi płatności PayLane. Chociaż polskiemu młodemu biznesowi daleko do Doliny Krzemowej, o nasze technologie biją się giganci. Warszawa i Kraków to już wylęgarnie pomysłów na miarę Berlina.
Policzek od Szwajcarów
POD KONIEC LISTOPADA SZWAJCARZY ZDECYDUJĄ, CZY JEDNA PIĄTA ICH REZERW BĘDZIE TRZYMANA OBOWIĄZKOWO W ZŁOCIE.
Decyzja może umocnić franka i uprzykrzyć życie tysiącom Polaków zadłużonym w tej walucie. Zwolennicy pomysłu twierdzą, że pozwoli to uchronić kraj przed „drukowaniem franków od rana do nocy”. Na razie pytań jest więcej niż odpowiedzi.
NOWE WYDANIE TYGODNIKA „WPROST BIZNES” JUŻ DOSTĘPNE. DO POBRANIA NA TABLET I TELEFON. CZYTAJ, O CZYM SIĘ MÓWI W BIZNESIE.
ABY POBRAĆ NAJNOWSZY „WPROST BIZNES”, WEJDŹ NA WPROSTBIZNES.PL. KOD DOSTĘPU: WPROSTBIZNES134. TYGODNIK MOŻESZ RÓWNIEŻ CZYTAĆ NA APLIKACJACH DO POBRANIA W APP STORE I GOOGLE PLAY.
KINO
Hollywood nad Odrą
W zeszłym tygodniu do Wrocławia przyjechał Steven Spielberg. Między innymi w okolicach ulic Kurkowej i Ptasiej powstawały fragmenty jego nowego filmu „St. James Place” – thrillera o pierwszej wymianie szpiegów między USA a ZSRR. Scenariusz napisali bracia Coen i Matt Charman, w roli głównej występuje Tom Hanks, zdjęcia, jak zawsze u Spielberga, robi Janusz Kamiński. Wrocław gra Berlin lat 60. Członkowie pionu scenograficznego pracowali tam już pod koniec października. W okolicy pojawiły się niemieckie napisy, zasieki, elementy muru berlińskiego. Odtworzono też m.in. słynny Checkpoint Charlie, zatrudniono około 500 statystów. Hollywoodzki plan przy niósł miastu spory zastrzyk pieniędzy i stworzył możliwości promocyjne. Wywołał jednak protesty mieszkańców, którzy twierdzą, że mieli utrudnione dojście do domów i bardzo ograniczoną swobodę poruszania się przez ścisłe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas produkcji. Żalili się, że nie wolno im było nawet po dejść do własnych okien. KK
POLITYKA
Kasa Palikota w prokuraturze
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie finansów Twojego Ruchu Janusza Palikota. Śledczy sprawdzą, jak od 2012 r. zarząd partii wydawał publiczne pieniądze na utworzenie elektronicznego systemu E-partia i czy doszło przy tym do wyrządzenia „wielkiej szkody majątkowej” na kwotę ponad 1,9 mln zł. Będą też badać, czy subwencja budżetowa, jaką otrzymywał Twój Ruch, była wydawana zgodnie z Ustawą o partiach politycznych. Od 2011 r. partia dostawała na konto prawie 7 mln zł rocznie. Zlecenie na budowę E-partii otrzymała firma Art Graf, której właścicielem jest Artur Wójcik. To syn Danuty Wójcik, byłej członkini zarządu partii i byłej księgowej. Po publikacji „Wprost” o milionowych wydatkach na wątpliwy program do zarządzania partią Wójcik podała się do dymisji, a w Twoim Ruch powstał specjalny zespół do wyjaśnienia partyjnych wydatków. Zawiadomienie do prokuratury o malwersacjach finansowych złożył jeden z byłych działaczy partii. Za co Art Graf otrzymywał to gigantyczne wynagrodzenie? Odpowiedzi znajdują się w dokumentacji finansowej partii i firmy Art Graf, o którą zapewne wystąpi prokuratura. Według ekspertów program, taki jak E-partia, nie powinien kosztować więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na co więc szły setki tysięcy? Po publikacji z partii odeszła też grupa posłów, którzy twierdzą, że skala nadużyć finansowych jest znacznie większa niż tylko wydatki na E-partię. Temat wśród partyjnych działaczy jest gorący, bo partia nie dawała swoim regionom złamanego grosza. Najczęściej zostawali sami z niezapłaconymi fakturami za usługi na rzecz partii. Często płacili z własnych pieniędzy. Pierwsze przesłuchania już od tego poniedziałku. Cezary Bielakowski
TELEWIZJA
Serial o Breiviku
GRUPA NORWESKICH REŻYSERÓW i dziennikarzy zaczyna pracę nad serialem opowiadającym o ataku terrorystycznym przeprowadzonym w 2011 r. w Oslo i na wyspie Utøya przez Andersa Behringa Breivika. Jak twierdzą twórcy, serial nie będzie się jednak opierał na rekonstrukcji samego zamachu czy przygotowań do niego. Pomysłodawcy projektu chcą pokazać, w jaki sposób norweskie społeczeństwo zareagowało na tragiczne wydarzenia. – Jak działały szpitale, policja i media – mówi Pål Sletaune, jeden z reżyserów serii. PSJ
SERIALE
Forresterowie znikają z TVP
TO BYŁ NAJDŁUŻEJ EMITOWANY W POLSCE SERIAL. I choć fanom ciężko w to uwierzyć, „Moda na sukces” znika z TVP. Ostatni odcinek widzowie obejrzą 9 grudnia. W Jedynce serial pojawił się 20 lat temu i zyskał rzesze fanów. Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, w 1997 r. perypetie rodziny Forresterów śledziło 4,76 mln widzów. W 2009 r. było to już sporo mniej – 2,26 mln, a ostatnio – 359 tys. TVP tłumaczy, że musiała podjąć tę decyzję ze względu na cenę, jakiej dystrybutor żądał za odcinki. KN
TOP 7 SEKSSKANDALIŚCI
Gwałty i molestowanie seksualne, o które oskarżani są znani przedstawiciele świata sztuki i sportu, to nie nowość. Zwłaszcza w Ameryce. Oto antybohaterowie największych seksualnych skandali.
Bill Cosby
Już pięć kobiet oskarżyło amerykańskiego komika Billa Cosby’ego o gwałt. Lawinę uruchomiła publikacja m.in. „Washington Post”. Aktorka Barbara Bowman opisała tam, jak została odurzona narkotykami i kilka razy zgwałcona przez Cosby’ego. Podobną historię opisują inne ofiary, m.in. supermodelka Janice Dickinson.
Roman Polański
Jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów od 37 lat ścigany jest za gwałt na 13-letniej Samancie Gailey, na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Przyznał się jedynie do seksualnego wykorzystania nieletniej. Przed ogłoszeniem wyroku uciekł do Francji.
Jimmy Savile
W 2014 r. ujawniono, że nieżyjący od 2011 r. gwiazdor BBC słynący z działalności charytatywnej, jako wolontariusz w szpitalach dopuścił się molestowania i gwałtów na dzieciach i dorosłych pacjentach. W sumie w latach 1955-2009 popełnił 214 przestępstw seksualnych, w tym 34 gwałty. Także w siedzibie BBC.
4. Woody Allen
Dylan Farrow, adoptowana córka Allena i Mii Farrow, kilka razy publicznie oznajmiła, że gdy miała siedem lat, była molestowana przez reżysera. Sprawa znana jest od 22 lat, jednak sąd uznał, że nie ma na to wystarczających dowodów.
5. Mike Tyson
W 1992 r. boksera skazano na sześć lat więzienia za gwałt na Desiree Washington. Obrońcy próbowali udowodnić, że 18-latka dobrowolnie przystała na ofertę wspólnej nocy. Jednak sąd uwierzył w wersję ofiary.
6. Stephen Collins
Znany z roli pastora w familijnym serialu „Siódme niebo” wyznał, że jest pedofilem. Informacja ujrzała światło dzienne dzięki żonie aktora.
7. Terry Richardson
Amerykanin, jeden z najbardziej kontrowersyjnych fotografów świata mody, jest regularnie oskarżany przez modelki o molestowanie seksualne.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.