1. Piękna 44
To neoklasycystyczna sześciopiętrowa kamienica, zaprojektowana 128 lat temu przez Karola Kozłowskiego, architekta, który zasłynął wieloma realizacjami, m.in. projektem gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie. Znajduje się w ścisłym centrum stolicy. Ściana powojennych budynków osłania ją przed hałasem ulicy Marszałkowskiej i placu Konstytucji. Najlepsze teatry, kina, galerie, kawiarnie i restauracje są na wyciągnięcie ręki, a od najpiękniejszych stołecznych parków, Parku Ujazdowskiego i Ogrodu Botanicznego oraz Pola Mokotowskiego, dzieli odległość zaledwie 500 m. W kamienicy powstanie 31 luksusowych, starannie wykończonych apartamentów o zróżnicowanym metrażu i wysokości przekraczającej 3 m. Nad rekonstrukcją budynku czuwają znakomici architekci, konserwatorzy zabytków i artyści-rzemieślnicy. Zachowując jego historyczny charakter, uwzględniają współczesne potrzeby mieszkańców, takie jak podziemny garaż czy nowoczesne, bezszelestne windy o wyglądzie z la belle epoque. Przy restauracji zabytkowego zespołu przy Pięknej 44 nawiązano do pierwotnego charakteru posesji jako rezydencji letniskowej – między kamienicą a willą Struvego z 1876 r. rozpościera się stylowy prywatny ogród.
2. Hoża 50
Pod koniec XIX w. Hoża stawała się wielkomiejską ulicą. Działały przy niej dwa kina, liczne sklepy i cukiernie. To tutaj urodził się znany artysta Stanisław Ignacy Witkiewicz. W 1890 r. pod numerem 50 powstała kamienica Fryderyka Martensa, założyciela Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Przemysłowych i Budowlanych. Dziś prowadzone w tej kamienicy prace rewitalizacyjne przywracają stylowy charakter budynku. Znajdą się w niej mieszkania o wysokości do 3,5 m i zróżnicowanej powierzchni: małe kawalerki, dwustronne mieszkania dwupokojowe, mieszkania trzypokojowe w ciekawym układzie, a także duże czteropokojowe apartamenty z ponadstumetrowymi tarasami na dachu. Mieszkania na parterze będą miały prywatne ogródki na tylnym dziedzińcu. Dwupoziomowy podziemny parking i windy to udogodnienia, które stanowią o wysokim standardzie nieruchomości. Przed frontem kamienicy znajdzie się ogród.
3. Koszykowa 49a
Kamienica będzie łączyć styl neorenesansu w historycznej części ze stylem modernistycznym nowego budynku. Elegancki wystrój klatek schodowych, drewniane drzwi na wzór istniejących tu pierwotnie, marmurowe posadzki i schody, a także nowoczesny garaż podziemny i windy – to ważne elementy, które wpłyną na poczucie komfortu mieszkańców. W kamienicy znajdą się 63 mieszkania o wysokości do 3,5 m i powierzchni od 27 mkw., w tym apartamenty z zielonymi tarasami na dachu.
4. Mokotowska 8
Projekt rewitalizacji i przebudowy kamienicy zakłada zachowanie dotychczasowej funkcji obiektu. Tak jak pierwotnie na parterze od strony ul. Mokotowskiej przewidziane zostały lokale usługowe, natomiast na kondygnacjach powyżej parteru – ekskluzywne apartamenty. Pod częścią frontową kamienicy umieszczono podziemny parking automatyczny oraz ekskluzywne SPA do dyspozycji mieszkańców rezydencji. W rezydencji znajdzie się 26 apartamentów o powierzchni 55-170 mkw. z opcją ich łączenia. Okna z widokiem na plac Zbawiciela oraz pięknie oświetlony nocą kościół Zbawiciela to jeden z atutów tej lokalizacji. Zabytkowe sztukaterie, parkiety oraz piece w apartamentach frontowych podkreślają charakter kamienicy.
5. Wiejska 11
„Kamienica Wiejska 11”, inwestycja spółki celowej Wiejska 11 Sp. z o.o., działającej w ramach grupy Myoni, to rewitalizacja kamienicy usytuowanej przy ulicy Wiejskiej, vis-ą-vis Kancelarii Prezydenta RP. Budynek, który powstał w 1906 r. i w niemal niezmienionej formie przetrwał do dziś, składa się z części frontowej oraz dwóch oficyn. Ma sześć kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne. Znajdzie się w nim jedynie 25 apartamentów o powierzchniach 180- 280 mkw. Większość lokali będzie mieć wysokość 3,80-4,20 m. Na ostatnim piętrze zaprojektowano cztery penthouse’y, z których okien będzie można podziwiać panoramiczny widok na Warszawę. Dodatkowym atutem każdego penthouse’u będzie taras na dachu budynku. W budynku zostaną odtworzone lub poddane renowacji stylowe elementy, takie jak stiuki w lokalach mieszkalnych, stiuki w pięknej, bogato zdobionej bramie wejściowej od strony Wiejskiej, drewniane drzwi wejściowe do lokali z okazałymi supraportami. W kamienicy powstał dwupoziomowy garaż podziemny, bez wind i platform samochodowych, z wjazdem od ulicy Wiejskiej. Planowana jest całodobowa ochrona inwestycji oraz opieka concierge dla przyszłych mieszkańców.
6. Poznańska 16
Kamienica Ordynacka powstała na początku ubiegłego stulecia w dzielnicy elit, w której obok prestiżowych kamienic stały budynki publiczne. Znajdą się w niej apartamenty – luksusowe mieszkania, lokale o najwyższym standardzie w Warszawie. Tradycyjna forma projektu oraz dogodne położenie w centrum życia stolicy, bezpośrednio przy Trakcie Królewskim, czynią je atrakcyjną ofertą dla klientów zainteresowanych zakupem apartamentu z segmentu premium.
8. Noakowskiego 16
Kamienicę wybudowano w 1910 r. dla braci Adolfa i Hermana Knothe. Pośród licznych zabytkowych elementów wystroju klatek schodowych i wnętrz zachowały się secesyjne metalowe balustrady, stolarka drzwi do lokali i posadzki. Dzięki rewitalizacji ta historyczna kamienica odzyskuje dawny blask i przypomina, że dzięki takim właśnie budynkom Warszawa na początku XIX w. była nazywana „Paryżem Północy”. W budynku znajduje się 26 mieszkań, na ostatniej kondygnacji – dwupoziomowe apartamenty z planowanymi tarasami na dachu. W klatce od frontu powierzchnia apartamentów wynosi od 150 do 177 mkw., w klatkach bocznych i klatce tylnej – 39- 60 mkw. Lokale mają wysokość do 3,5 m, natomiast wysokość salonu w nadbudowanych apartamentach sięgnie ponad 5 m. W kamienicy zaprojektowano stylowe patio z przeszklonym dachem i parking podziemny.
7. Kamienica Ordynacka
Kamienicę wzniesiono w 1913 r. Do dzisiaj doskonale zachowały się modernistyczne dekoracje elewacji frontowej oraz wewnętrznego dziedzińca. Pistacjowe, glazurowane płytki w bramie posesji przypominają świetność polskiej secesji. Mieszkała tu warszawska inteligencja, m.in. kompozytor Karol Szymanowski, dyrygent Kazimierz Wiłkomirski czy słynny lekkoatleta i mistrz olimpijski z Los Angeles Janusz Kusociński. W budynku znajduje się 60 lokali o powierzchni od 28 do 162 mkw., których wysokość wynosi do 4 m. To przestronne mieszkania z balkonami. Od frontu okna wychodzą na Pole Mokotowskie i Politechnikę Warszawską, w tylnej oficynie – na Pałac Kultury i Nauki oraz centrum Warszawy. Mieszkania w oficynie dzięki specjalnym rozwiązaniom technicznym dają wyjątkowo duże możliwości aranżacji wnętrz.
9. Flory 3
Kamienica Gesnera, której budowę zakończono w 1914 r., znajduje się w warszawskim Śródmieściu. Powierzchnia użytkowa tego siedmiopiętrowego budynku wynosi 3000 mkw. W kamienicy znajdzie się 14 apartamentów o metrażach od 180 do 270 mkw. Ostatnie dwie kondygnacje zajmą dwupoziomowe penthouse’y o powierzchni 320 mkw. Z tych największych i najwyżej położonych mieszkań rozpościera się widok na Belweder i park Łazienkowski
10. Brzeska 18
Kamienica powstała w latach 1913-1914. Po II wojnie miasto przez lata nie inwestowało w budynek, a w 1988 r. wydano nawet decyzję zezwalającą na rozbiórkę. Do tego nie doszło, w 1999 r. wpisano budynek do rejestru zabytków. Od kwietnia 2015 r. właścicielem kamienicy jest spółka Magmillon, która zapowiada, że przywróci jej dawny blask. Prace mają ruszyć jesienią. Projekt Warszawskie Kamienice, w którego ramach odbędzie się remont, to forma inwestycji grupowej, do której inwestorzy przystępują jako komandytariusze z ustalonym wkładem minimalnym.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.