Dla Japonii sen o powrocie igrzysk do stolicy był spełnieniem marzeń całego narodu. Tokio zorganizuje letnie w 2020 r., Polska pamięta pierwsze igrzyska w Azji w 1964 r. jako złote czasy lekkoatletyki z Ireną Szewińską na czele, boksu z pięściarzami trenera Feliksa Stamma i podnoszenia ciężarów dzięki zwycięstwom Waldemara Baszanowskiego. Japończycy też wspominają je dobrze, bo pokazali wtedy światu najnowszą technologię „made in Japan”. Premier Shinz? Abe osobiście zachęcał delegatów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego do poparcia Tokio w płomiennej mowie na 125. sesji mkol w Buenos Aires 7 września 2013 r. Na wieść o wygranej mieszkańcy kraju wiwatowali, przedsiębiorcy cieszyli się na tysiące turystów, którzy zjechaliby z grubymi portfelami, a władze Tokio obiecywały usprawnienia transportu, logistyki i wszelakich usług. Wioska olimpijska miała zaroić się od robotów obsługujących sportowców, taksówkarze i wolontariusze mieli zacząć intensywne kursy angielskiego, a w sercu miasta miał się pojawić futurystyczny stadion autorstwa Zahy Hadid, należącej do grona najbardziej cenionych architektów świata. Abe był potem jednym z niewielu szefów rządów, który nie zbojkotował otwarcia zimowych igrzysk w Soczi. Ba, rozmawiał tam z Putinem, a podczas ceremonii otwarcia robił notatki na serwetkach. Czujne oko jednego z reporterów rozszyfrowało myśl „maskotki wielkich zwierzaków!” – premierowi podobały się ogromne rosyjskie maskotki, które zapraszały na igrzyska.
Japonia to w końcu kraj tysięcy bajkowych postaci wykorzystywanych do najróżniejszych celów. Własne maskotki mają prefektury, firmy i instytucje, a nawet... więzienia i elektrownie atomowe. Wystarczy tylko jakąś myśl ubrać w stylistykę z mangi, dodać dużo kolorów, pocieszne wielkie oczy i gotowe. Strategia „Cool Japan” miała promować Japonię młodzieżową, wyluzowaną, zrywającą ze starymi nawykami i wizerunkiem sztywniaków w garniturach. Planowano, że młodsi kibice będą mogli robić sobie „otattoos”, czyli tatuaże z bohaterami mangi. Starsi będą mogli spotykać się z ulubionymi sportowcami kilka chwil po zakończeniu konkurencji. Na seniorów będą czekały salony hazardowej gry pachinko i przewodnicy po mieście przebrani w stroje bohaterów kreskówek. Wszyscy zawodnicy będą musieli przytulać członków swoich ekip zarówno przed, jak i po starcie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.