Odporność prenatalna
Kanadyjscy naukowcy opracowali szczepionkę genetyczną, która ma zapobiegać przenoszeniu się wirusa opryszczki i HIV z zainfekowanej matki na płód. Embrion ludzki może przeżyć dziewięć miesięcy w organizmie matki, która jest nosicielką tych wirusów i nie zarazić się żadnym z nich. Największe niebezpieczeństwo zakażenia jest podczas porodu, a później - karmienia piersią. Ryzyko to można zmniejszyć, podając chorej w czasie ciąży leki antywirusowe i stosując cesarskie cięcie. Nadzieje wiąże się z odkrytą niedawno szczepionką, którą podaje się embrionom. Kanadyjscy naukowcy zaszczepili cztery płody owiec cierpiących na opryszczkę bydlęcą. Szczepionkę wstrzyknięto płodom w okolice pyska (tam istnieje największe ryzyko pojawienia się infekcji) w ostatnim trymestrze ciąży, uprzednio nacinając powłoki brzuszne matki. Kilka dni przed porodem, pobrano próbki krwi i węzłów chłonnych płodów w celu analizy znalezionych tam antyciał. Wszystkie zareagowały na szczepionkę, a odpowiednie antyciała zidentyfikowano nie tylko we krwi, ale i w węzłach chłonnych, które oczyszczają jamę nosową i gardło. Naukowcy są przekonani, że wystąpienie antyciał jest wystarczającym dowodem na to, że układ immunologiczny jest w stanie sam zwalczyć wirusa.
Zasoby mocy
Firma Parabon Computation Inc. z Fairfax w Wirginii wraz z Narodowym Instytutem Raka zaprosiły użytkowników pecetów do wzięcia udziału w projekcie pod nazwą: "Komputery w walce z rakiem". Do tej pory zgłosiło się ponad 5 tys. osób, aby pomóc w analizie danych dotyczących wpływu różnych leków antyrakowych na ekspresję fenotypową w komórkach. Pomysł wykorzystania wolnych mocy komputerów osobistych do przeliczenia ogromnej ilości danych został po raz pierwszy wykorzystany przez firmę SETI@home w ramach projektu "Poszukiwania inteligencji pozaziemskiej". Zainteresowanym użytkownikom pecetów na całym świecie przesłano odpowiedni program, który po zainstalowaniu na ich komputerach, nie przeszkadzając w normalnej pracy, analizował w tle dane z zakresu astronomii radiowej. Po opracowaniu odsyłane były poprzez Internet do centrum badawczego. Podobnie ma funkcjonować obecny projekt firmy Parabon. Przedstawiciele firmy rozbijają duże zadania na mniejsze i rozdzielają je chętnym, udostępniając odpowiednie oprogramowanie. Przetworzone dane przesyłane są do serwera firmy. Wykorzystanie ogromnych zasobów mocy stało się możliwe dopiero po zapewnieniu szerokiego dostępu do Internetu i opracowaniu właściwych sposobów zabezpieczania danych. Taki model badań zapewnia szybkie uzyskanie potrzebnych wyników.
Test na raka
Naukowcy z Cambridge opracowali test pozwalający wykryć bardzo wczesne zmiany nowo-tworowe na podstawie analizy śliny lub moczu. Większość nowotworów rozwija się w nabłonku płuc, pęcherza, okrężnicy i innych organów. Komórki zewnętrznej warstwy nabłonka stale oddzielają się od niej i zazwyczaj nie podlegają podziałowi. Podział którejkolwiek z oddzielających się komórek świadczy o rozpoczynającym się rozwoju nowotworu. Ron Laskey odkrył sposób identyfikacji takich anormalnych komórek i opracował test na antyciała białka pod nazwą MCM, które znajduje się tylko w komórkach ulegających podziałowi. Oddzielające się komórki są obecne w ślinie, moczu i kale. Na podstawie analizy próbki jednej z tych substancji można wcześnie wykryć wiele chorób, w tym raka płuc. Nawet badanie wymazu szyjki macicy pozwoliło na zidentyfikowanie siedmiu pacjentek z lekkimi zmianami przedrakowymi, choć inne testy wypadały pomyślnie.
Narodziny świadomości
Kanadyjskim naukowcom udało się zaobserwować narodziny świadomej myśli. Dzięki skanerom mierzącym aktywność mózgu zarejestrowali chwilę, w której ochotnicy zaczęli być świadomi obrazów pojawiających się przed nimi. Badacze z Ontario podczas eksperymentu pokazywali uczestnikom wzory składające się z jasnych i ciemnych pasów. Przy każdym kolejnym obrazie szerokość pasów była taka sama, ale zwiększał się kontrast między nimi. Uczestnicy mieli nacisnąć przycisk, gdy tylko zobaczą pojawiający się wzór. Przez cały czas trwania eksperymentu mózgi badanych monitorowane były za pomocą rezonansu magnetycznego. Aktywność obszaru kory mózgowej odpowiedzialnego za widzenie rosła u wszystkich uczestników wraz ze wzrostem wyrazistości wzoru. Naukowcom udało się zauważyć pewne reakcje neuronów mózgowych, zanim badani zaczęli naduszać przyciski. Pierwsze naciśnięcie nastąpiło przy dwuprocentowym kontraście między pasami tworzącymi wzór. Ale już przy jednoprocentowym kontraście pojawiła się wykrywalna reakcja.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.