- Sejm głosami SLD i UW definitywnie odrzucił ustawę o powszechnym uwłaszczeniu. Za podtrzymaniem prezydenckiego weta głosowało 212 posłów, przeciw było 207.
- Ustawa mająca przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy zakłada, że wszystkie dokonywane w Polsce transakcje powyżej 10 tys. euro będą rejestrowane przez Generalny Inspektorat Informacji Finansowej. Nieograniczony dostęp do danych GIIF mieć będą szef UOP, jego zastępcy i minister spraw wewnętrznych. Zdaniem Związków Banków Polskich, ustawa łamie tajemnicę bankową i godzi w konstytucyjne prawa obywateli.
- Od stycznia 2001 r. nie będzie można odpisać od podatku pieniędzy przeznaczonych na naukę w szkołach niepublicznych. Sejm zmienił ustawę podatkową i zdecydował, że w zamian placówki te będą otrzymywały od państwa 250 zł dopłaty na jednego ucznia (wcześniej - 125 zł). Posłowie zlikwidowali też ulgę dla osób fundujących prywatne renty i budujących mieszkania przeznaczone na wynajem.
- W Krakowie odbyła się dwudziesta sesja Stałej Konferencji Ministrów Edukacji Rady Europy. Przedstawiciele i obserwatorzy z kilkudziesięciu państw dyskutowali o polityce edukacyjnej na rzecz demokracji obywatelskiej i spójności społecznej.
- Kolejny incydent na Cmentarzu Orląt: policja municypalna Lwowa siłą przerwała prace związane z odbudową nekropolii, niszcząc kamienną balustradę zrekonstruowaną przez polskich robotników. Zaatakowała również polskiego majstra dokumentującego zniszczenia.
- Zdaniem NIK, Stanisław Alot (były szef ZUS) oraz Ewa Lewicka (pełnomocnik rządu ds. reformy emerytalnej) winni są kłopotów ZUS z komputeryzacją. NIK zarzuca Alotowi m.in. to, że przed renegocjacją umowy z Prokomem, wykonawcą systemu informatycznego, nie przeanalizowano ryzyka i kosztów planowanych zmian.
- Zbigniew Spruch został wicemistrzem świata w kolarstwie.
Więcej możesz przeczytać w 43/2000 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.