Premier Izraela Ehud Barak podał się do dymisji, ale chce ponownie się ubiegać o to stanowisko w przyspieszonych wyborach. Poprzednik Baraka, prawicowy polityk Benjamin Netaniahu, oświadczył, że też wystartuje w wyborach.
- Na szczycie Unii Europejskiej w Nicei Polsce przyznano 27 głosów we władzach unii, czyli tyle samo, ile otrzymała Hiszpania. Pierwotnie nasz kraj miał mieć dwa głosy mniej. Polska może się znaleźć w strukturach unii w roku 2004, w pierwszej grupie przyjmowanych państw.
- Były komunista i były prezydent Rumunii Ion Iliescu pokonał ultranacjonalistę Corneliu Vadima Tudora w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rumunii. Według nie potwierdzonych jeszcze informacji, prezydent elekt zdobył około 70 proc. głosów.
- Ppłk Zbigniew Blechacz z misji pokojowej ONZ w Abchazji został porwany podczas patrolu. Razem z nim uprowadzono oficera greckiego. Na razie nie wiadomo, kim są porywacze i czego żądają.
- MON zamierza przywrócić przedwojenne stopnie wojskowe. Ułani, rotmistrzowie i wachmistrzowie mają nawiązywać do przedwojennej symboliki wojskowej. Zmiany nastąpią w jednostkach dziedziczących tradycje kawaleryjskie, na przykład w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej czy 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej.
- Po raz pierwszy na aukcji za obraz zapłacono ponad 2 mln zł. Tak drogie było płótno Henryka Siemiradzkiego "Rozbitek". Obraz pochodzi ze zbiorów prywatnych. Znany jest też pod tytułem "Opuszczenie Cypru przez Caterinę Cornano, królową Cypru".
- Premier Izraela Ehud Barak podał się do dymisji, ale chce ponownie się ubiegać o to stanowisko w przyspieszonych wyborach. Poprzednik Baraka, prawicowy polityk Benjamin Netaniahu, oświadczył, że też wystartuje w wyborach.
- Deutsche Telekom chce uzyskać większościowy pakiet akcji w Polskiej Telefonii Cyfrowej (operator Ery GSM). Dziś ma 45 proc. Moritz Gerke, szef działu firmy zajmującego się Europą Środkową, potwierdził oficjalnie tę informację. DT walczy o kontrolę nad Erą GSM z Elektrimem Telekomunikacja (51 proc.).
- Tylko co ósmy Polak wierzy w rządowe prognozy ograniczenia średniorocznej inflacji w roku 2001 do 7,2 proc. Zdecydowana większość rodaków uważa, że po Nowym Roku nastąpią podwyżki cen energii, paliw i żywności.
Więcej możesz przeczytać w 51/2000 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.