W Nowym Jorku po raz trzeci odbył się doroczny Festiwal Czekolady. W trzydniowej imprezie uczestniczyło około 100 tys. osób. Wśród smakowitych eksponatów zgromadzonych w Metropolitan Pavilion największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ekspozycja miniatur słynnych budowli, m.in. nowojorskich drapaczy chmur wraz ze Statuą Wolności i paryskiej katedry Notre Dame. Każdy detal tych misternych konstrukcji wykonany został oczywiście z czekolady.
"Zaadoptuj pole minowe" - kampanię pod takim hasłem prowadzą amerykańskie organizacje na rzecz rozbroje-nia, powielając pomysł, który sprawdził się przy utrzymywaniu zwierząt w ogrodach zoologicznych i tysięcy kilometrów dróg w Stanach Zjednoczonych. Zasada jest prosta: firma lub osoba prywatna zobowiązuje się pokrywać wydatki związane z rozminowaniem konkretnego pola. Popierany przez ONZ projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w USA oraz Fundusz Lepszego Świata (Better World Fund), utworzony przed dwoma laty przez magnata medialnego Teda Turnera. Na razie udało się doprowadzić do "adopcji" 53 pól minowych w Bośni, Chorwacji, Afganistanie, Kambodży i Mozambiku. Po ostatnich konfliktach na świecie pozostały miliony min przeciwpiechotnych, które każdego roku zabijają 20 tys. osób. Głównym problemem likwidacji pól minowych jest brak funduszy. Mina przeciwpiechotna kosztuje od 3 do 30 dolarów, ale na jej znalezienie i rozbrojenie trzeba wydać od 300 do 1000 dolarów.
Nie lada prezent gwiazdkowy sprawił swoim użytkownikom popsuty bankomat w jednym z centrów handlowych w miasteczku Antibes na Riwierze Francuskiej. Maszyna wypłacała każdemu klientowi podwójną sumę pieniędzy, rejestrując przy tym właściwą, czyli żądaną kwotę. Największym beneficjentem okazał się pobliski sklep. Większość pieniędzy "od świętego Mikołaja" klienci od razu przeznaczyli bowiem na świąteczne wydatki.
Celnicy w Bangkoku udaremnili próbę nielegalnego wywozu z kraju czterech tysięcy węży, w tym wielu należących do gatunków chronionych. Na międzynarodowym lotnisku w stolicy Tajlandii funkcjonariusze urzędu celnego zatrzymali przesyłkę z wężami, przeznaczoną dla wietnamskiego odbiorcy. W kontenerach znajdowały się m.in. kobry, których cena w Tajlandii wynosi około 8 dolarów za sztukę, a poza jej granicami wzrasta co najmniej sześciokrotnie. W niektórych krajach regionu wierzy się w cudowne właściwości mięsa kobry. Serce węża tego gatunku uchodzi powszechnie za doskonały afrodyzjak. Węże znajdowały się w 176 kontenerach, mających zawierać m.in. żółwie, których wywóz z Tajlandii jest dozwolony. W zeszłym roku udaremniono próby przemytu z Tajlandii ponad 10 tys. różnego rodzaju węży - w większości przeznaczonych dla smakoszy w restauracjach południowo-wschodniej Azji.
Włodzimierz Lenin, twórca ZSRR, został uznany przez Rosjan za człowieka mijającego stulecia. Na drugim miejscu znalazł się Józef Stalin, a na trzecim Andriej Sacharow, dysydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W sondażu, w którym uczestniczyło 1500 respondentów, Lenin uzyskał 14 proc. głosów, Stalin - 9 proc., a Sacharow - 8 proc. Za nimi uplasowali się Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, oraz Michaił Gorbaczow, pierwszy i ostatni prezydent ZSRR.
Weterynarz Stuart McArthur z Leeds (Wielka Brytania) wpadł na pomysł zbudowania z klocków wózka inwalidzkiego dla częściowo sparaliżowanej żółwicy. Gad utracił władzę w tylnych kończynach na skutek operacji usunięcia jajników. Pięćdziesięcioletnia Doris bije dziś wszelkie rekordy prędkości wśród przedstawicieli swego gatunku. Dzięki przytwierdzonym do spodu skorupy kółkom z zestawu klocków dla dzieci zwierzę znów może się sprawnie poruszać. (TW&PAP)
Więcej możesz przeczytać w 2/2001 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.