Telepraca, czyli jak obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Wypowiedziane przez szefa zdanie: "Nie pokazuj mi się więcej w pracy" nie musi już oznaczać natychmiastowego zwolnienia, lecz przeciwnie - obdarzenie pracownika dużym kredytem zaufania.
Wypowiedziane przez szefa zdanie: "Nie pokazuj mi się więcej w pracy" nie musi już oznaczać natychmiastowego zwolnienia, lecz przeciwnie - obdarzenie pracownika dużym kredytem zaufania.
Na początku nowego wieku potencjalnymi telepracownikami są przede wszystkim administratorzy sieci, programiści, tłumacze, księgowi, graficy komputerowi i dziennikarze. - Do wykonywania pracy na odległość nie jest potrzebny drogi sprzęt. Często wystarcza stary komputer za tysiąc złotych i dostęp do Internetu - wyjaśnia Witold Wójcik, prezes firmy Netsolutions, która zajmuje się m.in. pośrednictwem pracy dla osób wykonujących obowiązki zawodowe na odległość.
Pełna sprawność niepełnosprawnych
Możliwość świadczenia pracy z dala od siedziby firmy jest szansą na zarabianie pieniędzy przez niepełnosprawnych. 31-letni Robert Szymczak, który na internetowych stronach grup dyskusyjnych występuje pod pseudonimem "Robosz", zainteresował się ideą telepracy, ponieważ cierpiąc na dystrofię (postępujący zanik mięśni), ma problemy z wychodzeniem z domu. Choroba sprawiła, że trudno jest mu nawet pisać na komputerze. Kiedy musi użyć jednocześnie klawiatury i myszki, klawisze wciska trzymanym w ustach długopisem. Internet umożliwia mu jednak m.in. tworzenie stron i serwisów WWW oraz projektowanie wnętrz i mebli. Pisze też artykuły prasowe, a także prowadzi Polski Punkt Informacyjny European Telework Development (ETD - Inicjatywa Rozwoju Telepracy w Europie), który jest przedsięwzięciem Komisji Europejskiej. - Pierwszą pracę na odległość wykonałem jeszcze na studiach. Było to tłumaczenie z angielskiego tekstów informatycznych. Gotowy przekład oczywiście przesyłałem pocztą elektroniczną - opowiada Szymczak.
Telepracownicy są często wydajniejsi niż zatrudnieni, którzy każdego dnia karnie stawiają się na osiem godzin w siedzibach swych firm. Tłumaczy się to tym, że człowiek wykonujący zadania zawodowe w domu jest mniej zestresowany. Ponieważ mieszkanie jest miejscem pracy, telepracownik może szybko i skutecznie załatwiać sprawy rodzinne. W konsekwencji pozostaje mu więcej czasu na obowiązki zawodowe.
Wszyscy oszczędzają
Telepraca to nie tylko oszczędność czasu, ale również korzyści finansowe. Odpadają na przykład koszty paliwa zużywanego codziennie w drodze do firmy. Szef Netsolution ocenia, że około 30 proc. kandydatów na telepracowników to kobiety. - Praca w domu to dla nich bardzo wygodne rozwiązanie. Wiele z nich traci posadę na przykład z powodu długiego urlopu macierzyńskiego. Niech się więc opiekują dziećmi i jednocześnie zarabiają - postuluje Witold Wójcik.
Dzięki telepracownikom oszczędza również pracodawca, który - jak zapewnia szef polskiego oddziału Cisco - nie musi na przykład płacić za wynajmowanie i wyposażenie powierzchni biurowej. - Ponadto odpadają koszty związane z zatrudnianiem pracownika na etat, gdyż często odbywa się to na podstawie umowy-zlecenia - dodaje Krzysztof Przyłucki, dyrektor Biura Tłumaczeń Informatycznych BTInfo. W jego firmie żaden z 40 tłumaczy nie wykonuje swoich zadań w siedzibie firmy. - Oni po prostu wolą pracować w domu i nie ma powodów, by im tego zabraniać. Inaczej jest z redaktorami, którzy opracowują przetłumaczone teksty. W tym wypadku niezbędny jest bezpośredni kontakt. Jednak część z nich również pracuje w domu. Dotyczy to przede wszystkim tych bardziej doświadczonych. Nabyli na tyle dużo umiejętności, że ich obecność w biurze nie jest konieczna - twierdzi szef BTInfo.
Cybernetyczny Żyrardów
Telepraca może być też szansą dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Może o tym świadczyć inicjatywa grupy pracowników Urzędu Miejskiego w Żyrardowie. W zabytkowych budynkach byłych Zakładów Przemysłu Lniarskiego chcą stworzyć osiedle dla osób, którym do wykonywania zawodu potrzebny jest tylko telefon, komputer i szybki dostęp do Internetu. - Chcemy takich ludzi ściągnąć do Żyrardowa, by tu wydawali pieniądze zarobione także gdzie indziej, na przykład w Warszawie, i u nas płacili podatki. Poza tym pragniemy, aby dzięki temu przedsięwzięciu o naszym mieście nie mówiło się już "czerwony" czy "robotniczy" Żyrardów - wyjaśnia Krzysztof Ciołkiewicz, prezydent miasta. Pomysł stworzenia osiedla podsunął jeden z organizatorów amerykańskiego programu Partnerstwo dla Samorządów, w którym Żyrardów uczestniczy. Gość z USA zaprezentował urzędnikom film o istniejącym od kilku lat na peryferiach Chicago osiedlu ulokowanym w dawnych budynkach przemysłowych. - Na filmie ujrzeliśmy po prostu nasze miasto. Wszystko wyglądało tak samo - opowiada Krzysztof Ciołkiewicz. Podstawowym warunkiem wprowadzenia w życie pomysłu jest zapewnienie mieszkańcom szybkiego dostępu do Internetu. W tym celu twórcy idei sprowadzenia do Żyrardowa telepracowników podpisali umowę z firmą, która ma świadczyć usługi providerskie. Reszta infrastruktury mieszkaniowej (woda, gaz, światło i prąd) jest już gotowa.
Trzecia fala, czyli e-praca
Telepracę warto upowszechniać, gdyż może przynosić korzyści nie tylko osobom bezpośrednio w nią zaangażowanym. Alvin Toffler w "Trzeciej fali" wyliczył, że gdyby tylko 14 proc. pracowników przestało dojeżdżać do pracy, Stany Zjednoczone nie musiałyby importować ani kropli ropy naftowej. W ten sposób amerykański budżet zaoszczędziłby około 33 mld USD rocznie!
W wypadku Polski upowszechnienie się telepracy mogłoby oznaczać, że negocjacje na temat możliwości zatrudniania nas w krajach Unii Europejskiej miałyby mniejsze znaczenie. Jeżeli można pracować w Żyrardowie dla firmy mającej siedzibę w Warszawie, to również nie stanowi problemu poświęcanie swojego czasu dla przedsiębiorstw znajdujących się w dowolnym miejscu świata, a więc także Europy.
Więcej możesz przeczytać w 12/2001 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.