Jak podkreślał redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, Jacek Pochłopień, o wyróżnieniu stolicy Dolnego Śląska zdecydowała nie tylko jego atrakcyjność dla turystów i inwestorów, ale również dbałość o zrównoważony rozwój metropolii i wykorzystanie jej historii do tworzenia miasta otwartego, o własnej tożsamości, ale ukierunkowanego na europejską przyszłość.
Złoty Klucz „Wprost” to nagroda dla najlepszych włodarzy polskich miast. Celem tygodnika „Wprost”, w którego redakcji powstała idea nagrody, jest popularyzacja dobrych praktyk, działań i rozwiązań, służących społecznościom lokalnym oraz promocja najlepiej zarządzanych miast w Polsce. Złoty Klucz otrzymują miasta, których władze w swoim dorobku mają szczególne osiągnięcia w sferze polityki gospodarczej, społecznej, kulturalnej, edukacyjnej, istotne dla społeczności lokalnej. To wyjątkowa nagroda, bo stanowi wyraz uznania dla miasta, ale jednocześnie dla jego władz za wizję, odwagę i konsekwencję w tworzeniu warunków dla rozwoju.
Nagroda jest wręczana podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Pierwsze honorowe wyróżnienie w 2015 r. trafiło w ręce gospodarza EKS, prezydenta Krakowa. W 2016 r., podczas II Europejskiego Kongresu Samorządów, Złote Klucze odebrali przedstawiciele władz Ciechanowa, Opola i Kędzierzyna-Koźla.