– Jak długo potrwa protest w Sejmie? – Trudno powiedzieć – może tydzień, może dwa? Jedno jest pewne – nie można się teraz poddać. Jeśli niepełnosprawni ustąpią, przegrają. Już nigdy nie będą mieli szans na spełnienie swoich postulatów – mówi Ochojska.
Na pytanie, czy strajk niepełnosprawnych w parlamencie nie jest niehumanitarny, zwłaszcza, że postulaty protestujących mają charakter finansowy, szefowa PAH odpowiada, że to częsty zarzut, ale nietrafiony. – Słyszę to pytanie bardzo często. Odpowiadam, że to prawda – niepełnosprawnym rzeczywiście chodzi o kasę. Ale w naszym przypadku kasa oznacza życie. Właśnie wróciłam z rehabilitacji, chodzę na nią prywatnie trzy razy w tygodniu. Gdybym liczyła na państwo, już dawno bym leżała przykuta do łóżka, a społeczeństwo wydawałoby na mnie pieniądze – mówi Ochojska.
Protest niepełnosprawnych i ich rodziców trwa w Sejmie od 18 kwietnia. W środę Sejm przyjął ustawę o podniesieniu renty socjalnej o 165 złotych. Teraz świadczenie będzie więc wynosić 1030 złotych. Nadal natomiast nie ma decyzji ws. realizacji drugiego postulatu protestujących w Sejmie: chodzi o przyznanie niepełnosprawnym dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.