Z naszych informacji wynika, że do spotkania prezydentów RP i USA może dojść we wrześniu lub październiku. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jednym z głównym tematów tego spotkania ma być kwestia ustanowienia na terenie Polski stałych baz NATO. Taka opcja ma być coraz poważniej rozważana w Waszyngtonie zarówno przez Departament O.brony jak i Departament Stanu. Amerykańska administracja wyraziła jednak oczekiwanie, że zanim dojdzie do rozmów w sprawie baz NATO wcześniej zostanie zmieniona ustawa o IPN.
Dziś nowelizacja została przyjęta w błyskawicznym tempie przez Sejm. Obecnie zajmuje się nią Senat. Projekt zmian w noweli ustawy o IPN wpłynął dziś do Sejmu na wniosek premiera. – Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał pierwszym zmianom. Cały czas IPN pozostaje uzbrojony w skuteczniejszy instrument, czyli narzędzia cywilno-prawne i na drodze cywilnej będzie mógł walczyć w imieniu państwa polskiego z kłamstwami historycznymi – mówił w rozmowie z Polskim Radiem szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Główną zmianą, którą wprowadza nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, jest odejście od karania za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Chodzi o uchylenie art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie publicznie i wbrew faktom polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność m.in. za zbrodnie popełnione przez hitlerowskie Niemcy.