Od 1991 roku redakcja tygodnika „Wprost” nagradza osoby, które w minionym roku wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce. Tylko raz, w 2014 roku, redaktorzy oddali decydujący głos w ręce czytelników, ograniczając się do wskazania nominacji. W ciągu blisko 30 edycji nagrody Człowieka Roku wyróżnienie trafiało do wpływowych kobiet i mężczyzn.
Przed rokiem „Wprost” uhonorował za zespołową grę na rzecz polskiej gospodarki, za utrzymanie wzrostu gospodarczego, skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego i konsekwentne reformowanie polskiej gospodarki Premiera Mateusza Morawieckiego oraz jego zespół tworzony przez Elżbietę Rafalską, Jadwigę Emilewicz, Teresę Czerwińską oraz Jerzego Kwiecińskiego, Tadeusza Kościńskiego i Pawła Borysa.
W minionych latach statuetka trafiła w ręce wyróżniających się osobistości ze świata polityki – między innymi Leszka Balcerowicza, Aleksandra Kwaśniewskiego czy Angeli Merkel. W gronie nagrodzonych są również tacy, którzy tytuł Człowieka Roku „Wprost” odbierali dwukrotnie – tak jak Jerzy Buzek, premier, a potem przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Leszek Miller – szef rządu i sygnatariusz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, czy wreszcie Donald Tusk – pierwszy po 1989 roku urzędujący premier, który dwukrotnie wygrał wybory parlamentarne.
Ale nie samą polityką żyła redakcja. W 1996 roku tytuł trafił do Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, w 2007 – do trenera polskiej reprezentacji piłkarskiej, Holendra Leo Beenhakkera. Tytuł za 2010 rok odbierała znakomita biegaczka narciarska, mistrzyni olimpijska – Justyna Kowalczyk.