Wirus nierówności – to tytuł okładki najnowszego e-wydania „Wprost”. Przez Stany Zjednoczone przetaczają się protesty po tragicznej śmierci George'a Floyda. To już nie tylko manifestacja przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Dołączyła do nich rzesza bezrobotnych, bo przez epidemię 40 mln Amerykanów straciło przecież pracę.
– Stany Zjednoczone chociaż są bogatym krajem, to nierówności są tam potężne. Mniej testowano tam biedniejszych, więcej bogatych z dobrym ubezpieczeniem. Zresztą symboliczne jest to, jak zamożni Amerykanie uciekali z bogatych dzielnic Nowego Jorku do swoich podmiejskich rezydencji. – mówi dr hab. Michał Brzeziński.
W Polsce po epidemii nierówności również będą narastać. Najbardziej narażeni są młodzi, pracujący na śmieciówkach albo w mało opłacanych branżach. Ale nie jest też tak, że najbogatsi świata odpowiadają za ubóstwo. Może denerwować fakt, że w trakcie pandemii ich majątki wzrosły. Tylko, że to trochę iluzja. Magia giełdy. Wina niskich stóp procentowych, przez co w trudnych czasach bardziej opłaca się grać na giełdzie i pompować ceny akcji, niż inwestować w obligacje. W dłuższym okresie trend może się odwrócić i bogaci zaczną biednieć.
Co jeszcze w najnowszym e-wydaniu „Wprost”?
- Przyczajony Ziobro – Jeśli Andrzej Duda wygra, Morawiecki zachowa fotel premiera. Jeśli przegra, PiS szykuje rewolucję, do której będzie potrzebował ministra sprawiedliwości – tekst Joanny Miziołek.
- Rafał „Obama” Trzaskowski – Łukasz Rogojsz pisze o wielkiej przemianie kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Chwali Kaczyńskiego i 500+. Tylko czy wyborcy w to uwierzą?
- Ustawki wyborcze – Myślisz, że jeżdżą komunikacją miejską, ćwiczą w parkach i mają tłumy na spotkaniach? Dałeś się złapać. Marcin Dobski ujawnia, jak politycy robią show dla wyborców ze sobą w rolach głównych.
- Billa Gatesa w Polsce nie będzie – wywiad z dr hab. Michałem Brzezińskim, jednym z niewielu polskich ekonomistów, który bada nierówności. A te jego zdaniem wzrosną w wielu krajach. Biedni będą biednieć, a bogaci się bogacić.
- Życie po życiu – Paulina Socha – Jakubowska przedstawia historie Polaków, którzy z dnia na dzień stracili biznes albo pracę. Nie załamali się, tylko szybko przebranżowili i zaczynają od nowa. Jak się podnieść?
- Klątwa’56 – Tekst Małgorzaty Fiejdasz – Kaczyńskiej o przekleństwie urodzonych w latach 60. Są pierwsi do zwolnienia, a ochrony przedemerytalnej dla nich nie ma.
- Polska cofa się do PRL - Prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z Pawłem Bednarzem tłumaczy, że dla dla państw dyktatorskich charakterystyczne zawsze było to, że narzędziem represji mogła stać się właściwie każda instytucja. Popatrzmy na ostatnie działania sanepidu.
- Kogo biją w Ameryce – Dzisiaj za protesty Afroamerykanów obarcza się Donalda Trumpa. Ale Barack Obama przez 8 lat swojej prezydentury dla ich sprawy zrobił niewiele – pisze Jakub Mielnik.
- Nawróceni przez koronawirusa – Modlą się młodzi i niewierzący. Wzrost wiernych widać już w Wielkiej Brytanii, Stanach, Australii czy we Włoszech. Jak trwoga to do Boga – zastanawia się Agaton Koziński.
- Przebieg COVID-19 zależy od genów – w warszawskim szpitalu MSWiA trwają badania nad określeniem, które geny są odpowiedzialne za ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa. Czy polscy naukowcy osiągną sukces? Pisze Katarzyna Pinkosz.
- Brawurowy Jurek – swojego kolegę z kawiarnianego stolika wspomina krytyk literacki Leszek Bugajski: „Wśród nas, jego kumpli z czasu dojrzałej dorosłości, tkwił stały lęk o zdrowie Jurka. Nie mówiło się tego, ale się wiedziało, że dobrze z nim nie jest i trudno liczyć na znaczącą poprawę, choć on sam głęboko w nią wierzył”.
- Bezkarność na sprzedaż – Krzysztof Kwiatkowski recenzuje najnowszy serial Netfliksa o Jeffreyu Epsteinie, obrzydliwie bogatym finansiście, który kupił sobie amerykański wymiar sprawiedliwości.
- Pomnażacze złotówek – ostatni z cyklu rankingów „Wprost” na podstawie listy 200 największych polskich firm. Tym razem sprawdzamy, które firmy w ostatnim roku były najlepsze w pomnażaniu zysków. Jest sporo niespodzianek. A w poniedziałek 8 czerwca o godzinie 18 zapraszamy na galę wręczenia nagród dla zwycięzców. Wydarzenie będzie można oglądać na naszym Facebooku. oraz tutaj
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.