To najbardziej agresywna kampania wyborcza wszech czasów. Wyzwiska, rękoczyny, plucie, groźby. Cała Polska bije się o swoją Polskę. Co siedzi w głowach tych ludzi? Czasem można odnieść wrażenie, że to poczucie w stylu – dam w pysk zwolennikowi Dudy, to pomogę Trzaskowskiemu w zwycięstwie i na odwrót. Biją się wyborcy, politycy, księża, dziennikarze. Dlatego niech ta kampania i niech te wybory się już wreszcie skończą.
Czy wybrany w niedzielę nowy prezydent jakoś Polskę pozlepia? Nie sądzę, bo i po co? Ludzie nie przestaną się kłócić, a dziennikarze agitować.
Chociaż tyle się narzeka na to, że wszyscy jesteśmy okopani w dwóch obozach, że są plemiona, stada, fortece, to mogę się założyć, że Polacy tę polaryzację kochają. Dlaczego? O tym w tekście Joanny Miziołek „Kraj murem podzielony”.
Co jeszcze w najnowszym „Wprost”?
- „Wszystkie rozliczenia PiS-u”. Eliza Olczyk pisze, że niezależnie od tego, czy Andrzej Duda wywalczy reelekcję, czy przejdzie na prezydencką emeryturę, a PiS zostanie bez życzliwej głowy państwa, obóz rządzący zechce załatwić kilka spraw, które ujawniły się w toku kampanii.
- „Moi krytycy będą mi wdzięczni”. Weto w rękach prezydenta wyłonionego z opozycji jest bronią atomową wobec rządu. I jestem przekonany, że po tę broń atomową Rafał Trzaskowski sięgałby często, z fatalnymi skutkami dla kondycji polskiego państwa – mówi Jarosław Gowin w rozmowie z Joanną Miziołek.
- „Koniec wiosny jesienią”. Obciążeniem dla nowej partii, którą Robert Biedroń zakłada z SLD, będą niejasności finansowe Wiosny i śledztwo dotyczące fundacji lidera, który miał przyjmować korzyści majątkowe. Wrócił też temat nielegalnego finansowania konwencji na Torwarze – ujawnia Marcin Dobski.
- „Los teatrów jest przesądzony”. - Nie jestem doradcą Rafała Trzaskowskiego, tylko jego przyjacielem, kolegą z ławki. Jest dla mnie w wielu kwestiach autorytetem. To duża frajda posiadać dzisiaj autorytety, zwłaszcza wśród rówieśników – mówi aktor Michał Żebrowski w rozmowie z Pauliną Sochą – Jakubowską.
- „Koniec świata Airbnb”. Amsterdam wyrzucił tę noclegową opcję ze śródmieścia, ograniczenia obowiązują m.in. w Barcelonie, Berlinie czy Paryżu. Kraków wciąż Airbnb nie ogranicza, choć ostatni mieszkańcy okolic Rynku Głównego i Kazimierza coraz głośniej wołają o pomoc. Więcej w tekście Pauliny Sochy - Jakubowskiej
- „Jest nadzieja dla frankowiczów” - 24 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie rozbił bank. I to w podwójnym znaczeniu tego słowa. Pozew w sprawie frankowej na ponad 5 mln zł, złożony przez Getin Noble Bank przeciwko państwu K., został całkowicie oddalony. I to już na pierwszej rozprawie. O rekordowej wygranej pisze Krzysztof Oppenheim.
- „Cały smutek Belgii”. Kompleksy wobec zachodniej Europy są nie na miejscu. Przewagi cywilizacyjne starych europejskich demokracji zostały zbudowane na stosowaniu tej samej bezwzględnej przemocy wobec słabszych, której mamy wstydzić się w naszej części świata. Więcej w tekście Jakuba Mielnika.
- „Smog gorszy niż COVID-19”. Katarzyna Pinkosz w wywiadzie z prof. Tadeuszem Zielonką. - Gdybyśmy mieli tak czyste powietrze, jak w czasie lockdownu, to rocznie w Polsce umierałoby o 40–50 tys. mniej ludzi – alarmuje znany pulmonolog.
- „Starcie sportowych tytanów”. Zbigniew Boniek dzisiaj jest statecznym biznesmenem i prezesem PZPN, ale wciąż jego niektóre wypowiedzi wywołują burze, jak chociażby niedawny komentarz powyborczy. Taki ma charakter. Już jako nastoletnia nadzieja polskiej piłki postawił się złotemu medaliście olimpijskiemu. I była afera! Publikujemy fragment biografii Zbigniewa Bońka autorstwa Romana Kołtonia.
- „Ludzie, nie ideologie”. W czasach, gdy populistyczni politycy odwołują się do najniższych instynktów i próbują grać homofobicznymi kartami, korporacje przestają być obojętne. Największe platformy streamingowe stworzyły sekcje filmów i seriali o ludziach LGBT+. Walczą z nietolerancją i „nachalnie promują” wzajemny szacunek. Więcej w tekście Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.