W tym roku z powodu skutków palenia przedwcześnie umrze ponad 60 tys. Polaków. Miasto wielkości podwarszawskiego Pruszkowa. Tydzień diety na fast foodach tak zmienia funkcjonowanie mózgu, że zaczyna się domagać tylko takiego jedzenia. Jemy wtedy za dużo nie dlatego, że doskwiera nam głód, ale jedzenie samo w sobie sprawia nam przyjemność. Jesteśmy leniwi. Genetycznie zaprogramowani do oszczędzania energii. 10 mln z nas ma nadciśnienie tętnicze. Krew za bardzo naciska na tętnice i systematycznie je niszczy. Oddychamy kiepskim powietrzem. Nie bez powodu najwięcej zachorowań na koronawirusa mamy na Śląsku, w Małopolsce i Mazowieckim.
Nie bagatelizujmy COVID-19, z powodu którego już zmarło w Polsce ponad 1700 osób. Warto jednak pamiętać, że z powodu chorób serca co roku umiera 160 tys. osób, a z powodu nowotworów – 100 tys. Dlaczego tak się dzieje mimo postępu medycyny? – odpowiada w swoim tekście Katarzyna Pinkosz.
Co jeszcze w najnowszym Wprost?
„Pułapka na Kaczyńskiego”. Według informacji „Wprost” Zbigniew Ziobro ma szansę zostać wicepremierem. Zamieszanie wokół wypowiedzenia konwencji stambulskiej ma być elementem negocjacji z prezesem PiS – pisze Joanna Miziołek.
„5 wyzwań dla Nowej Solidarności”. Łukasz Rogojsz o tym, że po wyborach Platforma Obywatelska i jej sympatycy nadziei na lepsze czasy upatrują w obywatelskim ruchu Rafała Trzaskowskiego. Rzecz w tym, że jeśli Nowa Solidarność ma cokolwiek znaczyć i cokolwiek zmienić na polskiej scenie politycznej, musi stawić czoła kilku poważnym wyzwaniom.
„Nowy świat Orłosia”. - Z jednej strony YouTube jest otwarty pokoleniowo, jest tam miejsce dla wszystkich, ale z drugiej – ten teren został już dawno zagospodarowany, tort youtuberów został podzielony i musiałem rozpychać się łokciami. Niektórzy patrzyli na mnie, myśląc: „Czego ten pan z »Teleexpressu« tu szuka, to nie jest jego przestrzeń, my jesteśmy młodzi, mamy swój styl, specyficzny język” – mówi Maciej Orłoś, gospodarz porannej audycji w Radiu Nowy Świat w rozmowie z Pauliną Sochą – Jakubowską.
„Jestem trzeźwy”. O wychodzeniu z uzależnienia od kokainy, książce, która ukaże się w przyszłym roku, burzliwych relacjach z rodzicami, a także – po raz pierwszy w mediach – o swoim związku z posłanką Małgorzatą Wassermann – opowiada w rozmowie z Marcinem Dobskim Filip Wiśniewski, kandydat PiS do Sejmu z 2015 r., o którym zrobiło się głośno, kiedy wpadł diler gwiazd Cezary P. Wiśniewski był jednym z jego najlepszych klientów.
„Wojna aptekarzy”. Popularna sieć aptek pozwała Naczelną Izbę Aptekarską. A prokuraturę zawiadomiło Ministerstwo Zdrowia. O co chodzi w sporze o aplikację do wyszukiwania leków? Tłumaczy Paweł Bednarz.
„Jak zabezpieczyć swój majątek?” Kolejna część poradnika Krzysztofa Oppenheima.
„Biznes odporny na recesję”. Niektóre korporacje opierają się wywołanej wirusem fali dzięki potężnym rezerwom gotówki, wypracowanym w czasach boomu. Inne korzystają z rządowych subsydiów albo zmieniają kurs i znajdują innowacyjne sposoby na dostarczanie swoich produktów czy usług. Powstaje zatem pytanie, czy da się zbudować biznes odporny na recesję? A może nawet taki, który w czasie zapaści odnotuje wzrost zysków? O tym w tekście Marty Smith.
„Chce mi się płakać”. Pisząc o dzieciach, w przenośni tuczonych jak świnie, nie staram się prowokować, raczej zwracam uwagę na to, że otyłość to epidemia i za chwilę będzie główną przyczyną śmierci. Nie ma sensu chować głowy w piasek i udawać, że „wszystko jest OK” czy „jakoś to będzie”. Nie może być „jakoś” – mówi w rozmowie z Pauliną Sochą – Jakubowską Ania Makowska, blogerka znana jako Doktor Ania, doktor nauk farmaceutycznych, pedagog, dietetyk i psychodietetyk.
„Wymiary izolacji”. Na zlecenie HBO czternaścioro reżyserów zrealizowało etiudy o świecie w lockdownie. Pokazali, czego boimy się i o czym marzymy w czasach pandemii – pisze Krzysztof Kwiatkowski.
„5 historii o kobietach walczących”. Kiedy trzeba, walczą z bronią w ręku lub ofiarnie wspierają walczących, a w czasach pokoju walczą z obyczajową oraz domową opresją i przemocą, żeby zrealizować własne marzenia. Leszek Bugajski przedstawia książki o kobietach dojrzewających do tego, by sprzeciwić się światu, który nie docenia roli, jaką w nim odgrywają.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.