Pandemia w telewizji najmocniej dotknęła celebrytów i uczestników formatów rozrywkowych. By nie trafić na boczny tor, zaczęli prężniej działać w mediach społecznościowych. Angażowali się silniej w sprawy społeczne i polityczne, a nawet komentowali ustalenia naukowców na temat koronawirusa. Niestety.
I tu powinno pojawić się pytanie, o coś, co można by nazwać społeczną odpowiedzialnością stacji telewizyjnych. Czy produkcja programu „The Voice of Poland” emitowanego w Dwójce zdaje sobie sprawę z faktu, że zatrudniając Edytę Górniak w rzeczywistości promuje gwiazdę, która na przykład ostatnio oznajmiła, że „woli umrzeć, niż się zaszczepić”.
Albo, czy twórcy „Kuchennych rewolucji” odbyli wychowawczą rozmowę z Magdą Gessler, która całkiem niedawno koronawirusa chciała leczyć cebulą, za co została nawet nominowana do „Biologicznej Bzdury Roku”? Czy producenci programów śniadaniowych dwa razy zastanowią się zanim do studia zaproszą znowu Tomasza Karolaka (bądź matkę jego dzieci, Violę Kołakowską prowadzącą antycovidową krucjatę), który ostatnio został wyrzucony z marketu Ikea za to, że postanowił urządzić bojkot noszenia maseczek?
Albo czy Marcelina Zawadzka, Miss Polski 2011 znana także z „Pytania na Śniadanie”, która – jak się niedawno okazało – usłyszała prokuratorskie zarzuty m.in. dotyczące przestępstw podatkowych i prania brudnych pieniędzy – przynajmniej do czasu wyroku sądowego zostanie usunięta z telewizji? Nic na to nie wskazuje. O końcu świata w telewizji pisze Paulina Socha – Jakubowska.
Co jeszcze w najnowszym Wprost?
„Sojusz przed burzą”. Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro - liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski nie pałają do siebie miłością, ale w obecnym położeniu, mają kilka zbieżnych celów, dla osiągnięcia których dyskretnie łączą siły – pisze Marcin Dobski.
„Wirus w kancelarii”. Współpracownicy Andrzeja Dudy i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa spotkali się z zespołem „Mazowsze”. O tym, co było później piszą Dariusz Grzędziński i Marcin Dobski.
„Nowi bohaterowie Solidarności”. Aleksander Kwaśniewski mówi, że w sierpniu 1980 siedział okrakiem na barykadzie. Tylko patrzeć, jak okaże się, że to on a nie Wałęsa skakał przez płot Stoczni, podsadzany przez Dariusza Rosatiego, weterana opozycji – pisze Jakub Mielnik.
„Gruba sprawa”. Szczupłe osoby naprawdę mają łatwiej. Oddajmy głos grubym, by pokazywać, że grube osoby istnieją – mówi w rozmowie z Pauliną Sochą - Jakubowską Maja Staśko, aktywistka i krytyczka literacka.
„Ten czaruś Kalibabka”. Sławny w PRL uwodziciel był ucieleśnieniem marzeń kobiet. Teraz dwójka jego dzieci bierze udział w programie „Top Model”. Dla nich - jak mówią - był kochającym ojcem. Tekst Heleny Kowalik.
„Powrót do handlu w niedziele”. Paweł Bednarz o tym, że przedsiębiorcy chcą czasowego zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Miałby on obowiązywać do końca pandemii i chwilę po niej. Przepisy mogą być procedowane już niedługo.
„Antywindykacja, czyli: gdzie prawnik nie może…” Poradnik przedsiębiorcy według Krzysztofa Oppenheima.
„Pożytki z otrucia Nawalnego”. Jeśli Putin wziął pod uwagę ryzyko niedokończenia Nord Stream 2, to znaczy, że projekt Gazpromu jest już martwy, być może nie z powodu oporu UE, tylko presji Stanów Zjednoczonych – uważa Jakub Mielnik.
„Kto po Merkel?” Gąszcz następców i ani jednego faworyta – pisze Agaton Koziński. Angela Merkel dawno temu zapowiedziała, że w przyszłym roku przestanie być kanclerz Niemiec. Problem w tym, że cały czas nie wiadomo, kto ją zastąpi. Dodatkowo sytuację komplikuje pandemia.
„Przeszczepy bakterii z jelit pomogą chorym na COVID-19?” Katarzyna Pinkosz o pionierskich badaniach polskich naukowców, o których mówi kierujący nimi dr n. med. Jarosław Biliński.
„System niesprawiedliwości”. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka to film o człowieku, który niesłusznie oskarżony przesiedział 18 lat w więzieniu. Krzysztof Kwiatkowski o filmowcach, którzy coraz częściej opowiadają o niedoskonałościach polskiego aparatu państwowego.
„Biografie literackich gigantów”. Leszek Bugajski wziął na warsztat dwie ważne biografie dwóch wielkich postaci światowej literatury - Michaiła Bułhakowa i Bruno Schulza. Historie o ich życiu trafiły właśnie do polskich księgarń.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.