Wprost: Rok temu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że władze Polski są odpowiedzialne za serię nadużyć i błędów policji, które doprowadziły do śmierci pani brata, Krzysztofa. Na co przeznaczyliście 100 tys. euro odszkodowania?
Danuta Olewnik-Cieplińska: Jeszcze nie wiemy, na co przeznaczymy pieniądze. Czekają na ważny cel. Mamy pomysły, ale nie chcę na razie o nich mówić. Nie mamy ciśnienia.
W 2001 roku pani brat został porwany, a w 2003 brutalnie zamordowany. Wyrok Trybunału przywrócił pani wiarę w sprawiedliwość?
To symboliczny wyrok. Nie ma mowy o żadnej sprawiedliwości. Jest jedynie satysfakcja, że Trybunał uznał naszą rację. W Polsce sprawiedliwości nie ma i nie będzie. Nie wierzę, że stanie się jej zadość. Dalej walczę, jednak nie wiem do czego uda mam się dojść.
Nie identyfikuję się z Polską. To kraj porażek i bezprawia. Depcze wszystko po kolei. Zdeptali Krzysztofa i nas jako rodzinę, chciano zrobić z nas przestępców, osoby, które były za wszystko odpowiedzialne.
Po wyroku w Strasburgu jest jakaś iskierka nadziei, że wreszcie ktoś nam dał wotum zaufania. Trybunał pokazał, że mieliśmy rację, nie ukrywamy prawdy.
Czytaj też:
Teresa Klemańska dla „Wprost”: Obiłabym gęby prawdziwym zabójcom
Dwa lata temu krakowska prokuratura przejęła sprawę wyjaśniania okoliczności śmierci pani brata od gdańskiej prokuratury. Są postępy?
Jeśli jest światełko w tunelu, człowiek łapie się tego i wierzy, że może ktoś spojrzy na to inaczej, rozwikła zagadkę. Pokładamy ogromne nadzieje w krakowskiej prokuraturze, zobaczymy, co z tego będzie.
Ale przychodzi moment, że ma się dość. Ile można walić głową w mur? Polskie władze w niczym nam nie pomagają. Nikt się nie poczuwa do odpowiedzialności.
Policjanci są bezkarni, mimo że ewidentnie okazaliśmy, że kłamali na sprawach sądowych. Były dwie różne wersje wydarzeń dotyczące przekazania okupu i co z tego mamy? Nic. Ręce opadają. Nie mogę się kopać z koniem, bo jako obywatel Polski nie mogę występować przeciw całej organizacji policji. Przegraliśmy tę walkę z kretesem.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.