Do tragedii doszło 13 stycznia 2019 r. Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku na scenę wtargnął mężczyzna, który zaatakował nożem przemawiającego ze sceny Pawła Adamowicza. 27–letni wówczas napastnik zadał precyzyjne ciosy nożem. Na koniec podniósł ręce w geście triumfu, krzycząc: „Halo! Halo! Nazywam się Stefan, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz", a później położył się i dał obezwładnić ochroniarzom.
Walka o życie prezydenta
Wstrząsające nagrania zelektryzowały media społecznościowe, a dziennikarze na bieżąco przekazywali informacje na temat stanu zdrowia prezydenta miasta. Ośmioosobowy zespołów najlepszych specjalistów walczył o życie prezydenta. Operacja trwała pięć godzin, przetoczono 41 jednostek krwi, ale od początku było wiadomo, że Paweł Adamowicz jest w stanie krytycznym. – Nie oddycha samodzielnie. Jest także wspomagany poprzez aparaturę, która zastępuje jego serce i płuca – mówił dziennikarzom dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Następnego dnia, przed godziną 15, ówczesny minister Zdrowia Łukasz Szumowski przekazał dziennikarzom, że stało się najgorsze. – Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co dotknęło prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zmarł niedawno.
Prokuratura: termin śledztwa przedłużony do kwietnia
Od tych wydarzeń minęły dwa lata, a sprawa wciąż bulwersuje opinię publiczną, a wielu artystów, samorządowców i naukowców podpisało się pod apelem wzywającym do rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta. Pojawiają się pytania, dlaczego do sądu wciąż nie trafił akt oskarżenia przeciwko sprawcy, a sprawa utknęła w prokuraturze?
– Śledztwo w tej sprawie jest kontynuowane. Termin śledztwa został przedłużony do 13.04.2021 r. Prokurator powołał trzeci zespół biegłych celem przeprowadzenia badania i dokonania oceny poczytalności podejrzanego. Biegli nie wyznaczyli jeszcze terminu badania – informuje „Wprost” prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.