Niezależnie od tego, kto będzie nowym papieżem, przyjdzie mu się zmierzyć z nieznaną dotąd sytuacją. Kilkaset metrów od jego apartamentów w watykańskim klasztorze będzie bowiem żył jego poprzednik. Dziś nikt nie ma pojęcia, jak ta koabitacja może wyglądać. Dziennik „Il Giornale” sugeruje że Joseph Ratzinger powinien opuścić Watykan, zaszywając się w rodzinnej Bawarii albo Asyżu. „Roma piccola per due Papi” (Rzym za mały dla dwóch papieży) – ocenili redaktorzy pisma.
Czy Kościół pod przewodnictwem nowego papieża czeka radykalna zmiana? Raczej nie, faworyci do Tronu Piotrowego dają gwarancję, że nie dojdzie do żadnej rewolucji. – Nie ma mowy o zmianach doktrynalnych, jest natomiast oczekiwanie na nowy styl duszpasterski – mówi szef KAI Marcin Przeciszewski. – Spodziewam się, że nowy papież będzie znacznie młodszy niż Joseph Ratzinger w chwili wyboru.
1. Kard. Gianfranco Ravasi
Ten 69-letni Włoch od 2007 r. przewodniczy Papieskiej Radzie ds. Kultury. Niewykluczone, że to właśnie jego Benedykt XVI widzi jako swego następcę. Świadczyć o tym może to, że wyznaczył go do poprowadzenia wielkopostnych rekolekcji dla papieża i Kurii Rzymskiej, które odbędą się pod koniec lutego w Watykanie. Przez sześć dni ten wybitny biblista, znawca sztuki i literatury, będzie głosił swe rozważania w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim, a przysłuchiwać się mu będą rzymscy kardynałowie. Trudno sobie wyobrazić lepszą kampanię wyborczą. Warto dodać, że w 1976 r. Paweł VI zlecił poprowadzenie wielkopostnych rekolekcji Karolowi Wojtyle. To dzięki nim mało znany kardynał z Polski wkroczył na kościelne salony.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW: włoski, angielski, łacina, greka, hebrajski
POGLĄDY DOKTRYNALNE: konserwatywne
POSTAWA DUSZPASTERSKA: otwarta
TYP OSOBOWOŚCI: duszpasterz
ATUTY:
– Świetnie wypada w mediach, ma łatwość nawiązywania kontaktów, której brakuje Ratzingerowi. – Doświadczenie w dialogu z niewierzącymi. Od kilku lat Ravasi organizuje tzw. dziedzińce pogan – czołową inicjatywę ewangelizacyjną Benedykta XVI. Polega ona na publicznych dyskusjach z ateistami w najważniejszych miastach Europy. – Włoskie pochodzenie. Jedna czwarta członków Kolegium Kardynałów to Włosi.WADY:
– Niewielkie doświadczenie przywódcze. Tymczasem panuje przekonanie, że nowy papież musi trzymać żelazną ręką targaną konfliktami Kurię Rzymską.
2. Kard. Marc Ouellet
67-letni Kanadyjczyk. Od dwóch lat prefekt Kongregacji ds. Biskupów, czyli kościelny „pierwszy kadrowy”. Były arcybiskup Quebecu i prymas Kanady. Jego rola wzrosła w okresie afery „Vatileaks”.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW: francuski, angielski, niemiecki, włoski, hiszpański
POGLĄDY DOKTRYNALNE: konserwatywne
POSTAWA DUSZPASTERSKA: konserwatywna
TYP OSOBOWOŚCI: intelektualista
ATUTY:
– Bliskie związki z Benedyktem XVI. Kard. Ouellet ma opinię intelektualnego ucznia Ratzingera, podobno uczestniczył w powstawaniu papieskich książek. – Znajomość Ameryki Łacińskiej. W tej części świata żyje najwięcej katolików, w związku z czym coraz częściej słychać, że to właśnie tam bije serce chrześcijaństwa. Pracujący w Rzymie Kanadyjczyk mógłby więc zyskać uznanie elektorów z Włoch (28), Ameryki Północnej (14) i Południowej (19). – Połączenie doświadczenia „pracy w terenie” oraz w Kurii Rzymskiej. Mógłby więc być zarówno sprawnym duszpasterzem, jak i administratorem. – Kandydat z Nowego Świata. Od dawna słychać głosy, że nowym papieżem nie powinien być Europejczyk. Kanadyjczyk spełniłby to oczekiwanie, jednocześnie nie budząc obaw, że reprezentuje kraj mentalnie zbyt odległy Staremu Kontynentowi. – Doświadczenie w zwalczaniu pedofilii w Kościele. To on prowadził pokutne czuwanie modlitewne w czasie rzymskiego sympozjum poświęconego nadużyciom seksualnym kleru.
WADY:
– Zbyt duże podobieństwo do poprzednika. Część watykanistów określa go wręcz mianem „kopii Ratzingera”. Uważa się, że nie umiałby porwać tłumu, że jest raczej typem intelektualisty niż duszpasterza. – Zbyt duży konserwatyzm. W rodzinnej Kanadzie Ouellet budził kontrowersje w mediach ze względu na radykalizm, m.in. w sferze etyki seksualnej. – Obawa przed skandalem medialnym. W grudniu 2009 r. rodzony brat kardynała Paul przyznał się do seksualnego wykorzystywania nieletnich.
3. Angelo Scola
72-letni Włoch, arcybiskup Mediolanu, wcześniej Wenecji. Zwolennik dialogu z islamem i współczesnym światem. W 2005 r. na festiwalu filmowym w Wenecji osobiście wręczał nagrodę Jerzemu Stuhrowi, mówiąc, że polski aktor i reżyser „jest jednym z tych, którzy najlepiej udowodnili zdolność służenia człowiekowi tej formy sztuki”.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW: włoski, francuski, niemiecki
POGLĄDY DOKTRYNALNE: konserwatywne
POSTAWA DUSZPASTERSKA: otwarta
TYP OSOBOWOŚCI: intelektualista
ATUTY:
– Bliskie związki z Benedyktem XVI. Niektórzy twierdzą, że jego nominacja na metropolitę Mediolanu była formą wskazania go przez papieża na potencjalnego następcę. – Zaangażowanie w sztandarowy projekt Benedykta XVI. Kard. Scola to jeden z pomysłodawców Rady ds. Nowej Ewangelizacji, mającej na celu nawracanie zsekularyzowanej Europy. – Charyzma. Według zwolenników kard. Scola połączyłby w sobie popularność Jana Pawła II z intelektualną refleksją Benedykta XVI.
WADY:
– Uwikłanie we włoską politykę. Przypisuje się mu liczne kontakty z chadekami, co nie razi u włoskiego biskupa, ale może być obciążeniem w przypadku papieża. – Zbyt zaawansowany wiek. Niewykluczone, że po sędziwym Benedykcie XVI kardynałowie zechcą wybrać kogoś wyraźnie młodszego.
4. Kard. Leonardo Sandri
70-letni Argentyńczyk. Prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, urodzony w Buenos Aires w rodzinie włoskich emigrantów. Wieloletni dyplomata watykański, m.in. w USA, Wenezueli, Meksyku i na Madagaskarze. To on 2 kwietnia 2005 r. ogłosił zgromadzonym na placu św. Piotra wiernym wiadomość o śmierci Jana Pawła II.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW: hiszpański, włoski, francuski, angielski, niemiecki
POGLĄDY DOKTRYNALNE: konserwatywne
POSTAWA DUSZPASTERSKA: otwarta
TYP OSOBOWOŚCI: polityk i intelektualista
ATUTY:
– Sprawny menedżer. Taką opinię zyskał w latach 2000-2005, pełniąc funkcję substytuta ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu (jest ona odpowiednikiem szefa kancelarii w państwach świeckich). – Szerokie kontakty na całym świecie. Jako dyplomata ma kontakty w Afryce i USA, a od sześciu lat także wśród hierarchów reprezentujących obrządki wschodnie. – Orientacja w polityce międzynarodowej. To atut, bo zdaniem części komentatorów za pontyfikatu Benedykta XVI osłabła rola Stolicy Apostolskiej w relacjach międzypaństwowych.
WADY:
– Zbyt silne związki z kard. Angelo Sodano, sekretarzem stanu w czasach Jana Pawła II. Po aferach związanych z tuszowaniem afer pedofilskich w Kościele istnieje powszechna obawa, by na światło dzienne nie wypłynęły dokumenty obciążające urzędników watykańskich izolujących papieża od informacji dotyczących nadużyć seksualnych w Kościele. – Brak doświadczenia duszpasterskiego. Miał większy kontakt z politykami i urzędnikami niż zwykłymi wiernymi.
5. Kard. Christoph Schönborn
68-letni arcybiskup Wiednia, przewodniczący Episkopatu Austrii. Opowiadał się m.in. za podjęciem dyskusji dotyczącej zniesienia celibatu oraz dopuszczenia rozwodników do komunii. Rok temu stanął w obronie żyjącego w związku partnerskim geja, którego miejscowy proboszcz (z pochodzenia Polak) usunął z rady parafialnej. Ma silne kontakty z Polską.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW: niemiecki, angielski, francuski, włoski
POGLĄDY DOKTRYNALNE: umiarkowane
POSTAWA DUSZPASTERSKA: otwarta
TYP OSOBOWOŚCI: duszpasterz
ATUTY:
– Zwolennik umiarkowanych reform w Kościele. – Wybitny intelektualista. Ma opinię jednego z najwybitniejszych teologów w Kolegium Kardynałów, jest poliglotą. W latach 90. Jan Paweł II powierzył mu redakcję Katechizmu Kościoła Katolickiego. – Popularny wśród kardynałów. Kard. Schönborn to jeden z najbardziej znanych hierarchów w Europie. Był poważnym kandydatem na następcę Jana Pawła II, wówczas jednak na przeszkodzie stanął jego młody wiek (60 lat).
WADY:
– Zbyt postępowy. W obecnym, konserwatywnym Kolegium Kardynałów otwartość kard. Schönborna może budzić obawy. – Austriacka narodowość. Wybór kolejnego papieża z kraju niemieckojęzycznego mógłby zakłócić obraz powszechności Kościoła.
Tekst ukazał się w jednym z ostatnich numerów tygodnika "Wprost" . Najnowszy numer od niedzielnego wieczora będzie dostępny w formie e-wydania .
Najnowszy numer "Wprost" będzie także dostępny na Facebooku .