Aborcja. Problem moralny aborcji to zagadnienie niejako prereligijne, ponieważ w chwili poczęcia zostaje zapisany kod genetyczny człowieka. Mamy już istotę ludzką. Nie pozwolić, by rozwijała się istota, która ma już kod genetyczny człowieka, jest nieetyczne. Prawo do życia jest pierwszym z praw ludzkich. Aborcja to uśmiercenie tego, kto nie może się bronić.
Bezżenność księży (CELIBAT). Na razie jestem za utrzymaniem celibatu, z jego plusami i minusami, ponieważ przemawia za nim dziesięć wieków doświadczeń raczej pozytywnych niż negatywnych. (…) Jest to kwestia dyscypliny, nie wiary. Może podlegać zmianie. Mnie nigdy przez myśl nawet nie przeszło, żeby się ożenić. Ale są takie przypadki.
Dzieci księży . Jeśli któryś z księży przychodzi i mówi, że jakaś kobieta jest z nim w ciąży, wysłuchuję go, staram się go uspokoić i powoli uświadamiam, że prawo naturalne jest ponad jego prawem jako księdza. Zatem musi zostawić posługiwanie i zająć się dzieckiem, nawet jeśliby nie chciał się żenić z tą kobietą. Bo tak jak dziecko ma prawo mieć matkę, ma również prawo do twarzy ojca. Zobowiązuję się załatwić wszystkie papiery w Rzymie, ale on, jako ksiądz, musi wszystko zostawić.
Eutanazja . Nasza moralność mówi, że kiedy już widać kres, należy robić tylko to, co konieczne, co się zwykle robi. Trzeba zadbać o jakość życia. W przypadkach terminalnych moc medycyny polega nie tyle na przedłużeniu komuś życia o trzy dni czy o dwa miesiące, ile na łagodzeniu cierpień. Nie istnieje obowiązek zachowywania życia nadzwyczajnymi metodami.
Opłaty za sakramenty . Czuję sprzeciw, słysząc o „cennikach” na ceremonie religijne. Przed dwoma laty pewna parafia w Buenos Aires miała wyznaczoną cenę za chrzest, w zależności od dnia. Albo czasem młodzi ludzie chcą wziąć ślub, ktoś przyjmuje ich w kancelarii i pokazuje im „cennik”: z dywanem kosztuje tyle, bez dywanu tyle i tak dalej. To jest robienie interesu na kulcie.
Pedofilia . Kiedy do niej dochodzi, absolutnie nie wolno przymykać oczu. (…) Nie uznaję podtrzymywania ducha solidarności zbiorowej w imię ochrony wizerunku instytucji.
Cały tekst "Alfabet Franciszka" ukazał się w numerze 21 tygodnika "Wprost".Nowy numer "Wprost" od niedzielnego wieczora jest dostępny w formie e-wydania .
Najnowszy "Wprost" j est także dostępny na Facebooku .