Często drzemie przykryty kocem w fotelu w jasnym, wychodzącym na rzekę Hudson pokoju mieszkania przy 305 West End Avenue na Manhattanie. Opiekunka, która pomaga mu przy posiłkach, kąpielach i załatwianiu potrzeb, krząta się w sąsiedniej izbie. To dla niego nowość. Mieszkał sam przez ostatnie 28 lat, od dnia, w którym umarła żona, miłość jego życia, Wela z domu Katzenellenbogen. Między drzemkami przyjmuje gości. Najbliżsi przyjaciele Michael Mannion i Trish Corbett, których poznał przed laty w szkole medycyny tradycyjnej, przychodzą codziennie. Opowiada im swoje sny. Ostatnio śni częściej niż kiedykolwiek. Na początku maja do jego drzwi pukają ludzie ze Światowego Towarzystwa Gerontologicznego. Mówią, że we Włoszech, tuż przed swymi 112. urodzinami, umarł Arturo Licata, co oznacza, że on, Aleksander Imich, urodzony 4 lutego 1903 r. w Częstochowie, jest teraz najstarszym mężczyzną na planecie. – Tego się nie spodziewałem – odpowiada. – Wolałbym dostać Nobla.
Ostatni weteran
Nie byłoby oficjalnego tytułu najstarszego żyjącego mężczyzny świata dla Aleksandra Imicha, gdyby nie praca Wacława Jana Kroczka, korespondenta Światowego Towarzystwa Gerontologicznego w Polsce. To on zbierał papiery (m.in. akt urodzenia, odpis matury, karty z czasów studiów) dotyczące życia Imicha w Polsce. To za sprawą tych dokumentów Polak został uznany za najstarszego żyjącego mężczyznę świata nie tylko przez gerontologów, ale także przez Księgę rekordów Guinnessa, której standardy weryfikacyjne są bardzo wysokie. Z drugim na liście Japończykiem Sakari Momoi (urodził się 5 lutego 1903 r.) wygrywa raptem o kilka godzin. Pojawiły się jednak wątpliwości, który z nich jest starszy, bo uwzględniając różnicę czasu, Japończyk mógł być pierwszym, który pojawił się na świecie. – Na szczęście w metrykach urodzenia w Królestwie Polskim zapisywano nie tylko daty, ale również godziny narodzin. Według metryki, do której dotarłem, Aleksander Imich urodził się chwilę po 11 rano i to rozwiało wszelkie wątpliwości – opowiada Wacław Jan Kroczek.
W roku, w którym Imich przyszedł na świat, bracia Wright dokonali pierwszego w historii ludzkości lotu maszyną napędzaną silnikiem. Trwał 12 sekund. Maria Skłodowska dostała Nagrodę Nobla z fizyki. W Rosji, 30. ubiegłego wieku odbywał sesje ze słynnym polskim medium Matyldą S. W 1932 r. opisał je w artykule opublikowanym w niemieckim piśmie naukowym. Teraz, tuż przed dziewięćdziesiątką, zakłada Centrum Badań Zjawisk Niewyjaśnionych. Ma nową ambicję: chce zorganizować wielkie sympozjum, zaprosić noblistów z różnych dziedzin i przedstawić im ludzi o zdolnościach paranormalnych. Siłą woli będą przesuwać przedmioty, giąć łyżki. Nobliści podpiszą, że widzieli zdarzenia, które wymykają się prawom fizyki. Rozpocznie się prawdziwa naukowa debata. Parapsychologia na nią zasługuje.
Miał już ponoć dogadanych kilku noblistów, jednak projekt upadł ze względu na brak funduszy. Imich był już wtedy bankrutem. Kilka lat wcześniej za radą przyjaciela oszczędności całego życia włożył w giełdę. Stracił wszystko. Żyje z emerytury i pomocy organizacji społecznych. Całe dnie spędza przed komputerem i nad książkami. Studiuje, koresponduje z ludźmi o paranormalnych zdolnościach i ekspertami parapsychologii z całego świata. W wieku 92 lat wydaje dzieło życia „Incredible Tales of the Paranormal”. Uri Geller, legendarny wróżbita, powie, że to „najbardziej fascynująca książka, jaką czytał w życiu”, a samego Imicha nazwie geniuszem. Choć w ostatnich latach Gellerowi zdarzało się przyznać, że jest bardziej showmanem niż posiadaczem nadprzyrodzonych zdolności, to jego wiara w kosmiczne moce Imicha jest niezachwiana. – Żyje tak długo, bo poznał tajemnicę tego, jak czerpać czystą energię ze wszechświata i spoza jego granic – mówi.
Cały artykuł można przeczytać w najnowszym numerze tygodnika "Wprost"
Najnowszy "Wprost" dostępny jest w formacie e-wydania
Najnowszy "Wprost" także jest dostępny na Facebooku
"Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania