Gospodyni nazywała się Maria Ignatiewna Zakrewska von Benckendorff Budberg. Już samo to długie, egzotyczne nazwisko budziło ekscytację wśród przyjaciół, którzy mówili na nią Moura. – Nad środowiskiem Moury unosi się zapaszek szpiegostwa. Z tego, co wiem, ona przekazuje zasłyszane plotki do Paryża, Amsterdamu, Berlina, a być może także Moskwy – pisał w liście do jednej z przyjaciółek słynny pisarz Herbert George Wells, zakochany na zabój w kobiecie, którą nazwano potem sowiecką Matą Hari.
DOBRE I ZŁE WIEŚCI Z ŁUBIANKI
Jej szpiegowska kariera zaczyna się w połowie 1918 r. w opanowanej przez bolszewików Moskwie. W nocy z 30 na 31 sierpnia komendant Kremla, marynarz o nazwisku Paweł Dymitrewicz Małkow, znajduje Marię Ignatiewną Zakrewską w łóżku brytyjskiego konsula generalnego podejrzanego o zorganizowanie zamachu na Lenina. Robert Bruce Lockhart jest nie tylko dyplomatą, ale i agentem Secret Service, ze specjalnymi plenipotencjami od premiera Lloyda George’a. Można go nazwać odpowiednikiem Jamesa Bonda z prawdziwą licencją na zabijanie. Brytyjczycy dobrze wiedzą, że Lenin jest niemieckim agentem organizującym komunistyczny zamach stanu za pieniądze Berlina. Postanawiają więc odsunąć go od władzy, szykując spisek socjalistów i strzelców łotewskich pilnujących Kremla. Ich plany krzyżuje jednak Fani Kaplan, która strzela do Lenina podczas wiecu w fabryce na dobre dwa tygodnie przed zaplanowanym zamachem.
Więcej o historii Moury Budberg przeczytasz w najnowszym wydaniu "Wprost", dostępnym w formie e-wydania na www.ewydanie.wprost.pl i w kioskach oraz salonach prasowych na terenie całego kraju."Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania.
Tygodnik "Wprost" można zakupić także za pośrednictwem E-kiosku
Oraz na AppleStore i GooglePlay
Rosjanka aresztowana przez FBI w 2010 r. za szpiegostwo. Wysłana do USA, by infiltrować kręgi biznesowe i polityczne. Wymieniona na schwytanych w Rosji agentów USA. Robi karierę w mediach i polityce w Rosji.
NAJSŁYNNIEJSZE AGENTKI ŚWIATA: Stefanie von Hohenlohe
Austriacka arystokratka uwodząca Brytyjczyków i wyciągająca od nich informacje użyteczne dla III Rzeszy. Po wybuchu wojny wyjechała do USA, gdzie pomogła wywiadowi sporządzić portret psychologiczny Hitlera.
NAJSŁYNNIEJSZE AGENTKI ŚWIATA: Virginia Hall
Amerykanka pracująca w służbie brytyjskiej w okupowanej Francji podczas drugiej wojny światowej. Wspomagała francuski ruch oporu, skutecznie wymykając się niemieckim zasadzkom.
NAJSŁYNNIEJSZE AGENTKI ŚWIATA: Krystyna Skarbek
Finalistka konkursu Miss Polonia, w czasie drugiej wojny światowej szpieg w służbie brytyjskiej. Miała romans z oficerem brytyjskiego wywiadu Ianem Flemingiem, twórcą postaci Jamesa Bonda.
NAJSŁYNNIEJSZE AGENTKI ŚWIATA: Mata Hari
Holenderska tancerka wykorzystująca sławę i wdzięki do uwodzenia wpływowych mężczyzn z armii i sfer rządowych we Francji. Rozstrzelana w czasie pierwszej wojny światowej za szpiegostwo na rzecz Niemiec.