W badaniu pod uwagę wzięte zostały "Rzeczpospolita", "Gazeta Polska Codziennie", "Puls Biznesu", "Gazeta Wyborcza" oraz "Dziennik Gazeta Prawna".
Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w okresie od stycznia do października 2015 roku "Gazeta Wyborcza" sprzedawała średnio 177 477 egzemplarzy, "Rzeczpospolita" 56 560 egzemplarzy, "Dziennik Gazeta Prawna" 54 089 egzemplarzy", Gazeta Polska Codziennie" 18 888 egzemplarzy, a "Puls Biznesu" 13 314 egzemplarzy.
W listopadowym rankingu cytowań przygotowanym przez firmę Newton Media "Gazeta Wyborcza" zajęła pierwsze miejsce z ilością 182 cytowań. Kolejna była "Rzeczpospolita" - 112 cytowań, następnie "Dziennik Gazeta Prawna" - 39 cytowań. "Puls Biznesu" był w listopadzie cytowany 23 razy, "Gazeta Polska Codziennie" - 11 razy.
Analitycy Newton Media wzięli pod lupę wydania wspomnianych pięciu dzienników od stycznia do 24 grudnia 2015 roku. W tym czasie na pierwszych stronach Rzeczpospolitej opublikowane zostały 2003 artykuły. 1803 publikacje pojawiły się na jedynkach "Gazety Polskiej Codziennie". "Puls Biznesu" na swoich pierwszych stronach umieścił 1709 tytułów artykułów, "Gazeta Wyborcza" 1625, "Dziennik Gazeta Prawna" 1485. Średnio 12 proc. artykułów z jedynek stanowiły publikacje zajmujące więcej niż 1/3 strony. Resztę z nich analitycy zakwalifikowali jako wzmianki. Najwięcej dużych publikacji pojawiło się na stronach tytułowych "Gazety Wyborczej" i "Gazety Polskiej Codziennie" - po 15 procent.
Wszystkie pojawiające się na jedynkach ogólnopolskich dzienników publikacje zostały podzielone na cztery kategorie - polityka, gospodarka, świat oraz pozostałe (tematy społeczne, artykuł dotyczące zdrowia, kultury i sportu). W kategorii "polityka" zebrane zostały artykuły dotyczące Polski. W 2015 roku najwięcej dużych publikacji na tematy polityczne pojawiło się w "Gazecie Polskiej Codziennie". Tematy gospodarcze najczęściej gościły na okładce "Pulsu Biznesu". Na temat światowych wydarzeń najwięcej informacji pojawiało się na jedynkach "Gazety Wyborczej".
W styczniu frankowicze, w maju i październiku polityka
W ciągu roku kilka tematów znacząco zdominowało publikacje w ogólnopolskich dziennikach. W styczniu wiodącym tematem była gospodarka i kłopoty frankowiczów. W tym czasie na okładkach dzienników pojawiło się 29 publikacji na ten temat.
Na maj przypada apogeum popularności tematów politycznych, związanych głównie z kampanią wyborczą, debatami oraz wyborem Andrzeja Dudy na prezydenta. Sporo pisano również o JOW-ach. W tym czasie aż 46 tematów okładkowych stanowiły zagadnienia dotyczące polskiej polityki. Zdominowały one niemal zupełnie wydarzenia na świecie. W maju tylko 4 artykuły na jedynkach dotyczyły wydarzeń politycznych spoza naszego kraju.
Tematy gospodarcze powróciły w lipcu, po śmierci Jana Kulczyka. Były one wówczas najbardziej popularne. Na okładkach pojawiło się 30 artykułów dotyczących biznesu. To rekord w skali całego roku.
Kampania wyborcza związana z wyborami parlamentarnymi sprawiła, że polityka wróciła ponownie na szczyt w październiku. W tym miesiącu na jedynkach ogólnopolskich dzienników pojawiło się aż 48 artykułów dotyczących zagadnień politycznych, co stanowi najwyższy wynik w 2015 roku. Publikacje koncentrowały się głównie wokół kampanii i zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Grudniowe niepokoje polityczne również znalazły swoje odbicie na jedynkach dzienników. Do Wigilii ukazało się 47 publikacji na ten temat. Okładki zdominowały: spór polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego, protesty organizowane przez Komitet Obrony Demokracji oraz program Rodzina 500+.
Metodologia
Raport sporządzono na podstawie publikacji z wybranych źródeł: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, Rzeczpospolita). Wzięto pod uwagę wszystkie publikacje, jakie ukazały się na pierwszych stronach gazet w okresie od 1 stycznia do 24 grudnia 2015 roku. Publikacje zostały podzielone ze względu na wielkość. Szczegółowej analizie poddano informacje zajmujące powyżej 1/3 strony danego źródła; podzielono je ze względu na temat, tj. polityka, gospodarka, świat, bądź pozostałe.
Analizę przygotowała firma Newton Media, dane o sprzedaży: Wirtualne Media
Czym żyła Polska w 2015 roku?