Słyszeliście kiedykolwiek o ugrupowaniu Poseidon? To jeden z aktywniejszych cybergangów, działający jak świetnie zorganizowana korporacja. Wyspecjalizował się w atakach na firmy, głównie banki. Podczas ataków wykorzystuje spersonalizowane wirusy podpisane cyfrowo przy użyciu fałszywych certyfikatów, instalowane po to, by wykraść poufne dane i zmusić firmę do zapłaty. Poseidon zaatakował co najmniej 35 dużych podmiotów, były to głównie instytucje finansowe i rządowe, firmy telekomunikacyjne, produkcyjne, energetyczne, zakłady gospodarki komunalnej oraz organizacje z branży mediów i PR.
Cyberokup do zapłacenia
Ostatnio popularne stały się ataki, których celem nie jest wyciągnięcie informacji z bazy przedsiębiorcy, lecz przejęcie fizyczne jego komputerów. To tzw. ataki typu ransomware, czyli takie, których celem jest wzięcie okupu. Gang złodziei tworzy bądź wykupuje pakiet oprogramowania (są dostawcy tego typu rozwiązań!) i przeprowadza ataki. Kiedy taki wirus dostanie się do komputera przedsiębiorcy, zaszyfrowuje go. Odcina w ten sposób dostęp do wszystkich danych. Ofiara, aby je odzyskać, czyli otrzymać klucz oraz instrukcję odszyfrowania potrzebnych informacji, musi zapłacić. Najsłynniejszy taki wirus Angler Exploit Kit atakował ponad 90 tys. celów dziennie.
Gorsi niż Trynidad
Jak wygląda geograficzna mapa zagrożeń? Cisco sprawdziło stosunek ilości rozsyłanych infekcji malware (złośliwe oprogramowanie) do całej wartości ruchu internetowego poszczególnych państw. Pod uwagę wzięli także Polskę. Stosunek wyrażany liczbą 1,0 oznaczał, że ilość kolportowanych przez hakerów treści jest proporcjonalna do wielkości krajowej sieci i oznacza pewien standard. Właśnie tyle wyniósł stosunek w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Japonii. W Polsce był wyższy i osiągnął poziom 1,5. Z kolei według rankingu firmy Check Point Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej z pierwszej pięćdziesiątki krajów na świecie najbardziej zagrożonych atakami hakerskimi.
Cały tekst przeczytać można w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost”, który trafił do kiosków w poniedziałek, 21 marca 2016 r. "Wprost" można zakupić także w wersji do słuchania oraz na AppleStore i GooglePlay.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.