Narodowy Marsz Papieski w Warszawie wyruszył z ronda Dmowskiego. Uczestnicy przeszli ulicami: Marszałkowską, Królewską, a następnie przez Plac Piłsudskiego i Krakowskie Przedmieście do Katedry Archidiecezjalnej, gdzie o godz. 12:30 rozpoczęła się msza święta.
Politycy na marszu papieskim w Warszawie
Na zdjęciach z marszu widać, że uczestnicy zapełnili sporą część Śródmieścia, a media noszą o „tysiącach” osób, które zebrały się, by oddać hołd Janowi Pawłowi II. Wśród nich nie brakuje polityków, choć organizatorzy podkreślali, że marsz jest apolityczny. W stolicy zobaczyć można było m.in. wicepremierów Mariusza Błaszczaka i Jacka Sasina, wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza czy ministra kultury Piotra Glińskiego. Pojawili się też reprezentanci Solidarnej Polski ze Zbigniewem Ziobrą i Sebastianem Kaletą na czele.
„Ty nas obudziłeś. My cię obronimy!”
Marsz zorganizowało kilka środowisk z Centrum Życia i Rodziny na czele. W akcję włączyli się też m.in. Różaniec bez Granic, harcerze czy kluby „Gazety Polskiej”. Wśród uczestników rozdawane były przypinki z hasłem: „Ty nas obudziłeś. My cię obronimy!”. Nad tłumem powiewały biało-czerwone i biało-żółte flagi.
Na czele marszu znajdowało się papamobile, którym Jan Paweł II podróżował w trakcie pielgrzymek do ojczyzny. Niesione były także relikwie Ojca Świętego. Towarzyszyła temu bogata oprawa m.in. ułanów, bractwa kurkowego i zakonów świeckich.
Szczególna rocznica
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37 po ciężkiej chorobie. W ten sposób zakończył się trwający od 16 października 1978 pontyfikat pierwszego w historii papieża z Polski. Kilka lat po śmierci Karol Wojtyła został wyniesiony do godności błogosławionego, a 27 kwietnia 2014 roku zakończył się jego proces kanonizacyjny. Tego dnia papież Franciszek na placu św. Piotra świętym ogłosił dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.
Tegoroczna rocznica śmierci papieża z Polski zyskała szczególne znaczenie. Odbywa się bowiem w kontekście niedawnych publikacji medialnych: reportażu „Bielmo. Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego z „Czarno na białym” TVN i książki Ekke Overbeeka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”.
Powstałe niezależnie od siebie materiały na podstawie źródeł, m.in. z akt SB oraz relacji świadków i ofiar prowadzą do wniosków, jakoby Jan Paweł II jeszcze przed objęciem urzędu w Stolicy Apostolskiej miał być zaangażowany w tuszowanie spraw księży pedofilów.
Publikacje wywołały duże poruszenie i szybko stały się sprawą polityczną. Prawo i Sprawiedliwość zainicjowało w Sejmie uchwałę w obronie Jana Pawła II, na materiał TVN złożono ponad 2,5 tys. skarg do KRRiT, a temat tygodniami nie schodził z ust polityków w trakcie prekampanii. Kolejną odsłoną tego wzmożenia są niedzielne marsze organizowane „w obronie Jana Pawła II”. Pod tym określeniem kryją się inicjatywy różnych środowisk, wspierane przez partię rządzącą.
Czytaj też:
Premier Morawiecki o Janie Pawle II: Był najwybitniejszą postacią w naszych narodowych dziejachCzytaj też:
Wadowice żyją koncertem i bronią Jana Pawła II. „Moim zdaniem papieża nie da się zniszczyć”
Narodowy Marsz Papieski w Warszawie. Zdjęcia