W środowe popołudnie, 23 listopada, Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.
Skutki środowego ostrzału Ukrainy
Jak poinformowały siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy, najeźdźcy wystrzelili 67 pocisków manewrujących, z których 51 udało się zestrzelić. Udało się unieszkodliwić również pięć dronów kamikadze.
Barbarzyński ostrzał doprowadził do zniszczenia sieci elektroenergetycznej w wielu ukraińskich obwodach. Uruchomiono zasilanie awaryjne w rówieńskiej, południowoukraińskiej i chmielnickiej elektrowni jądrowej. Problemy ma także Zaporoska Elektrownia Jądrowa.
W całym kraju wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu. Co gorsza, w wielu regionach Ukrainie temperatury spadają już poniżej zera. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w ataku na ukraińską stolicę śmierć poniosły trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych. W obwodzie kijowskim odnotowano kolejną ofiarę śmiertelną i 20 rannych.
„Proszę przyjąć wyrazy współczucia”
Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych nagranie, w którym złożył kondolencje rodzinom ofiar środowych ataków.
– Skutki są tragiczne – duża liczba rannych, są ofiary śmiertelne. Proszę przyjąć wyrazy współczucia dla wszystkich, którzy stracili bliskich. Jeśli chodzi o dostawy prądu i wody, wszyscy pracują: firmy energetyczne, służby ratunkowe, władze lokalne (...) Przywrócimy wszystko do funkcjonowania. Przejdziemy przez to, ponieważ jesteśmy nieposkromionym narodem – oświadczył Zełenski.
„Przeciwko naszej infrastrukturze, energetyce i zwykłym ludziom”
Ukraiński przywódca podziękował również za przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji, uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
– Dzisiaj Parlament Europejski uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Wreszcie. Dziękuję wszystkim posłom do Parlamentu Europejskiego. A wkrótce potem Rosja udowodniła całemu światu, że to wszystko prawda, używając 67 pocisków przeciwko naszej infrastrukturze, energetyce i zwykłym ludziom — tłumaczył Zełenski.
Parlament Europejski niemal jednogłośny
Przypomnijmy: w połowie października europosłowie z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – do której należą eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości – zaczęli zbiórkę podpisów o debatę plenarną w Parlamencie Europejskim, która miałaby uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.
Projekt rezolucji powstał po ostatnich, masowych bombardowaniach przeprowadzonych przez Rosję i wymierzonych w ukraińskie miasta. Rezolucja została pzyjęta w środę, 23 listopada. Za jej przyjęciem głosowało 494 europosłów, 58 było przeciw.
Warto również wspomnieć, że w dniu głosowania serwery Parlamentu Europejskiego stały się celem cyberataku ze strony prokremlowskich grup hakerskich. „Moja odpowiedź: Chwała Ukrainie” skomentowała przewodnicząca PE Roberta Metsola.
Czytaj też:
Mer Kijowa o czarnym scenariuszu. „Wtedy trzeba będzie ewakuować część miasta”Czytaj też:
Nie będzie negocjacji Ukraina-Rosja. „Możemy wam to przeliterować”