-
W Londynie doszło dospotkania Ołeny Zełenskiej z królem Karolem III. Pierwsza Dama Ukrainy podczas przemówienia nawiązała do sytuacji w swojej ojczyźnie.
-
Niezależny, rosyjski serwis Meduza ujawnił wyniki najnowszego, tajnego sondażu przeprowadzonego przez Federalną Służbę Ochrony Federacji Rosyjskiej na wewnętrzy użytek Kremla. Z badania wynika, że tylko 25 proc. Rosjan opowiada się za kontynuowaniem wojny z Ukrainą.
- 22:03
- Ukraińskie media zawracają uwagę na wypowiedź Emmanuela Macrona, który zapewnił, że Zachód nie będzie naciskał na kompromisy, które Ukraina uzna za niedopuszczalne. - Zamiast tego Kijów powinien zdecydować, kiedy i jak rozpocząć negocjacje - zaznaczał prezydent Francji, którego cytuje m.in. "Europejska Prawda".
- 21:41
- Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przekazał, że Ukraina prowadzi rozmowy dotyczące pocisków S-300. - Chodzi o to, że nie były produkowane w Ukrainie, to znaczy nie mamy produkcji rakiet S-300, dlatego wykorzystujemy zapasy - powiedział Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. - Ze wszystkimi ministrami obrony tych krajów, które również na uzbrojeniu mają S-300, prowadzimy rozmowy o możliwości uzupełnienia tych zapasów rakiet z ich magazynów i arsenałów - dodał.
- 21:34
- Joe Biden oświadczył, że jest „przygotowany” do rozmowy z Władimirem Putinem. Jak jednak zaznaczał, taka rozmowa będzie możliwa tylko w sytuacji, gdy Putin będzie chciał zakończyć inwazję. I odbędzie się wyłącznie w porozumieniu z pozostałymi krajami NATO. – Nie zamierzam tego robić sam – zaznaczał prezydent USA. Zapewniał też, że zrobi nic, co zaszkodziłoby ukraińskim interesom.
Biden nie wyklucza rozmów z Putinem. Postawił jasny warunek - 21:10
- Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform, przekazał, że poza ambasadą w Hiszpanii groźby otrzymały również dwie inne ukraińskie placówki dyplomatyczne. - To jednoznacznie nowa forma terroru. Wspólnie z hiszpańskimi władzami bardzo aktywnie pracujemy nad tym, by ustalić, kto za tym stoi. Niewątpliwie domyślamy się, kto za tym stoi, ale trzeba prześledzić całą sieć agentów i osób, zaangażowanych w tę kampanię - zaznaczył.
- 21:02
- - Jako sojusznicy w NATO wraz z Unią Europejską, grupą G7 i partnerami na całym świecie, Francja i Stany Zjednoczone stawiają czoła ambicjom Władimira Putina, który dąży do podboju i prowadzi brutalną wojnę Rosji z Ukrainą - mówił prezydent USA Joe Biden po rozmowach z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem.
- 20:29
- Rosjanie wciąż ostrzeliwują Chersoń. "W ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoń 12 razy, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a druga została ranna" - poinformowała Galina Ługowa, szefowa tamtejszej administracji wojskowej, cytowana przez Ukrinform. Według lokalnych władz, od 20 listopada w kierunku miasta Rosjanie wystrzelili 119 pocisków, 19 osób zginęło, a 37 zostało rannych.
- 20:11
- Ołeksij Gromow ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że w listopadzie Rosjanie wystrzelili na Ukrainę 239 pocisków manewrujących i 80 dronów Shahed-136. Jak dodał, siłom obrony powietrznej udało się zestrzelić 72 proc. pocisków i 80 proc. dronów.
- 19:50
- - Ukraiński sukces na polu bitwy spowodował, że Władimir Putin zmienia swoją taktykę. Teraz próbuje zamrozić Ukraińców, tak by się poddali. A to znaczy, że musimy zrobić dwie rzeczy. Pierwsza to pomagać im naprawiać infrastrukturę energetyczną. Podpisałem już wsparcie na dziesięć milionów funtów na naprawę ukraińskiej sieci energetycznej i wodociągowej. Druga sprawa to dostarczenie obrony przeciwlotniczej - powiedział w rozmowie z "DGP" szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly.
- 19:17
- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zagalopował się w trakcie wystąpienia z okazji szczytu OBWE w Łodzi. Choć nie został zaproszony, zorganizował konferencję prasową. Wypowiedział na niej zakazane przez rosyjską propagandę słowo.
Ławrow wbrew Putinowi? Powiedział zakazane słowo na dziwnej konferencji - 18:50
- W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia z okupowanego przez Rosjan Mariupola. Niezależny kanał informacyjny Nexta pokazał fotografie ludzi, którzy czekają w długich kolejkach po grzejniki elektryczne. Wcześniej Petro Adriuszczenko - doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola - alarmował, że coraz więcej mieszkańców choruje i umiera z zimna.
- 18:24
- "Według ukraińskiego wywiadu wojskowego w okupowanej części Zaporoża Rosjanie wycofują swoje wojska z Michajłówki, miasta Połohy i wsi Inżenerne" - informuje "Ukraińska Prawda". Jak czytamy dalej, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że z Michajłówki wyjechały już rosyjskie jednostki stacjonujące w miejscowym komisariacie policji i jednej z placówek oświatowych.
- 17:56
- Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że za eksplozją w ukraińskiej ambasadzie w Hiszpanii stoi Rosja. Do wybuchu doszło w środę, 30 listopada. Ranna została jedna osoba. Eksplodować miała bomba, która znajdowała się w przesyłce pocztowej.
- 17:32
- Najnowsze dane o stratach Rosjan. - Według aktualnych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy i wywiadu wojskowego od początku inwazji zginęło około 90 tysięcy rosyjskich żołnierzy - przekazał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
- Wraz ze stratami sanitarnymi, obejmującymi wojskowych, którzy zostali ranni, przeszli amputację, ciężko chorują, wziętymi do niewoli i tymi, którzy zaginęli bez wieści, nieodwracalne rosyjskie straty na wojnie wynoszą około 200 tysięcy - dodał Podolak. - 17:01
- - Kijów pozostaje celem rosyjskiej agresji - podkreślił cytowany przez Ukrinform mer miasta Witalij Kliczko. Jak dodał, zniszczeniu uległo w Kijowie 678 budynków, zginęło ponad 150 osób, w tym czworo dzieci. - Nigdy nie pomyślelibyśmy, że centrum miasta zostanie ostrzelane, a rakiety spadną nawet na plac zabaw dla dzieci - powiedział Kliczko.
- 16:27
- Rosjanie ostrzelali Nikopol. Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko poinformował, że Rosjanie z ciężkiej artylerii ostrzelali miasto Nikopol. Uszkodzonych zostało kilka wieżowców i linii energetycznych. Co najmniej jedna osoba jest ranna.
- 16:11
- Szefowie resortów obrony Ukrainy i Hiszpanii omówili szczegóły kolejnego pakietu pomocy - podaje Ukrinform. Hiszpańska minister obrony podkreślała, że jej kraj „zrobi wszystko, by wesprzeć Ukrainę w walce z najeźdźcami”.
- 15:39
- Kolejna wymiana jeńców. Jak informuje Nexta, do Ukrainy wróciło 50 obrońców Mariupola i jeńców z Ołeniwki. Doniesienia potwierdził szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
- 15:12
- Pojawiają się medialne doniesienia o ucieczce kilku rosyjskich żołnierzy z poligonu Abuz-Lasnouski, który jest oddalony o około 20 km na południowy-zachód od Baranowicz w Białorusi i około 140 km od granicy z Polską. Z relacji informatorów wynika, że Rosjanie byli uzbrojeni. Na ulicach Baranowicz pojawiły się patrole wojskowe, które prawdopodobnie poszukują dezerterów.
Te doniesienia mogą rozwścieczyć Putina. Chodzi o niezapowiadany ruch żołnierzy - 15:00
- Na Morzu Czarnym zaobserwowano wzmożoną działalność rosyjskiej marynarki wojennej.
Władze w Kijowie obawiają się, że okręty zbierają dane wywiadowcze ramach przygotowań do kolejnego ostrzału rakietowego terytorium Ukrainy. - 14:57
- Niemiecki dziennik „Bild” donosi, że Grupa Wagnera - czyli rosyjska, prywatna armia najemników - prowadzi nabór wśród przestępców z Republiki Środkowoafrykańskiej.
Zrekrutowani mają trafić na front na Ukrainie. To pokłosie olbrzymich strat, jakie od 24 lutego poniosła armia rosyjska. Strat nie są w stanie uzupełnić żołnierze z poboru. - 14:47
- Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Dana Spinant oświadczyła, że KE nie przeprosi Ukrainy za podanie informacji o śmierci 100 tys. ukraińskich żołnierzy.
Wpadka przewodniczącej KE. Chodzi o liczbę ofiar w Ukrainie - 14:41
- W Hiszpanii natrafiono na kolejną wybuchową przesyłkę. Tym razem, pułapka z materiałem wybuchowym została odnaleziona na terenie ambasady Stanów Zjednoczonych w Madrycie.
Teren wokół placówki został już wygrodzony przez hiszpańskie siły bezpieczeństwa.
- 14:37
- Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że w rosyjskiej armii szerzy się demoralizacja.
Wiceminister Hanna Maliar tłumaczy, że wielu walczących na Ukrainie Rosjan dokonuje samookaleczeń, aby nie zostać wysłanym na pierwszą linię frontu.
- Wiemy o faktach dotyczących samobójstw. Wiemy, że Federacja Rosyjska wykorzystuje obce oddziały, aby nie dawać swoim żołnierzom wyboru - mówiła Maliar podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Dodała, że Ukraińcom zdarza się odnajdywać na polach bitwy pamiętniki żołnierzy, w których zostały opisane koszmarne warunki, w jakich funkcjonuje ich rosyjska armia. - 14:31
- Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko opublikował filmik, dotyczący ratowania przez ukraińskich żołnierzy porzuconych w okolicach frontu zwierząt.
- 14:25
- W okupowanym przez Rosjan Mariupolu odnotowuje się wysoki wskaźnik śmiertelności wśród cywilów.
Jak tłumaczy doradca Petro Adruszczenko - doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola - coraz więcej mieszkańców choruje i umiera z zimna.
„Konsekwencje chłodu w Mariupolu w liczbach tylko w ubiegłym tygodniu zarejestrowano 764 przypadki SARS i 82 przypadki zapalenia płuc. W tym dzieci z SARS – 495 przypadków, 21 – zapalenie płuc. W porównaniu z pierwszą połową listopada wzrost wyniósł 91 proc. (...) Rosjanie nadal niszczą Mariupol” – napisał Andruszczenko na Telegramie.
Natomiast średnia tygodniowa liczba zgonów z przyczyn naturalnych osiągnęła poziom 250 przypadków, czyli o 100 przypadków więcej niż w październiku.
Andruszczeko alarmował wcześniej, że w mariupolskich szpitalach pacjenci leżą na korytarzach, w mieście prawie nie ma aptek/ Do szpitali często przyjeżdżają okoliczni mieszkańcy z odmrożeniami, bo w domach nie ma ogrzewania ani okien. - 14:09
- W miejscowości Izmaił w obwodzie odeskim Ukraińcy zburzyli pomnik generała Aleksandra Suworowa.
Żyjący w latach 1729-1800 Suworow był rosyjskim dowódcą i teoretykiem wojskowym. Warto wspomnieć, że to on był odpowiedzialny za rzeź warszawskiej Pragi, dokonanej przez Rosjan w 1794 r.
- 14:05
- Denis Puszylin, jeden z liderów prorosyjskich separatystów w Donbasie, poinformował o kolejnej wymianie jeńców pomiędzy Rosją a Ukrainą.
Puszylin nie wskazał liczby jeńców, ale dodał, że wymiana odbyła się w formacie jeden za jednego. - 13:57
- Na terytorium całej Ukrainy, z wyjątkiem okupowanego przez Rosjan Półwyspu Krymskiego, ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
- 13:52
- Prezydent Andrzej Duda wziął udział w sesji otwierającej dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi, podsumowującej tegoroczne polskie przewodnictwo w organizacji.
Prezydent podkreślił, że „Rosja to dziś państwo zbrodnicze”.
- Gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest „ruskim mirem”, a co oznacza brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć – oświadczył Duda.
Andrzej Duda o „prostej drodze do wojny światowej”. „Nie chcę nikogo straszyć” - 13:32
- Jak wynika z ustaleń ukraińskiego wywiadu, nie ma obecnie zagrożenia, by Białoruś szykowała się do inwazji na Ukrainę.
Nie zaobserwowano, by ostatnim czasie białoruska armia sformowała wystarczająco dużą grupę ofensywną. Sformowanie takiej grupy zaobserwowano w styczniu i lutym tego roku.
- Na Białorusi spodziewamy się zintensyfikowania szkolenia bojowego, ponieważ 1 grudnia w Siłach Zbrojnych tego kraju rozpocznie się nowy cykl szkolenia. Dlatego oczekujemy aktywnych działań na terytorium Białorusi, przede wszystkim ze szkolenia operacyjnego i bojowego. Jesteśmy na to gotowi. Ale chcę zauważyć, że dziś nie ma żadnych oznak stworzenia potężnej grupy uderzeniowej na terytorium Białorusi” – skomentował Wadym Skibicki z Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. - 13:19
- Władze Litwy przekażą Siłom Zbrojnym Ukrainy odzież zimową o wartości dwóch milionów euro. Trafi ona do ok. 25 tys. ukraińskich żołnierzy.
Warto wspomnieć, że jeden z producentów odzieży - firma Audimas Supply - zdecydowała się przekazać nieodpłatnie tysiąc swetrów polarowych.
„Dziękujemy litewskim firmom za solidarność z krajem, który broni się przed agresją okupantów i walczy o swoją wolność. Wszyscy ludzie dobrej woli na Litwie są w tym trudnym czasie z Ukrainą. Nawet niewielka pomoc może być niezbędna” – podkreślił minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas - 13:11
- Niemiecka minister stanu ds. europejskich i klimatu Anna Lührmann oświadczyła, że negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej mogą się wkrótce rozpocząć.
Według niej władze w Kijowie poczyniły „imponujące postępy” i utrzymały „dynamikę reform”. - 13:05
- Władze Szwajcarii zamroziły rosyjskie aktywa o wartości prawie 8 miliardów dolarów. Ponadto, zarekwirowano 15 należących do obywateli Rosji nieruchomości.
- 12:23
- Generał Ołeksij Gromow ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił najnowszą sytuację na froncie.
W tym tygodniu Rosjanie prowadzili działania ofensywne w kierunku obwodu charkowskiego, jednak okazały się one bezskuteczne.
- Priorytetem Federacji Rosyjskiej pozostaje utrzymanie pozycji w obwodzie donieckim i ługańskim, a także korytarz lądowy do czasowo okupowanego terytorium Autonomicznej Republiki Krym – powiedział Gromow. - 12:12
- Ukraiński koncern Enerhoatom zwolnił ze stanowiska Jurija Czerniczuka, który był zastępcą głównego inżyniera Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Enerhoatom tłumaczy, że Czerniczuk dopuścił się zdrady i przeszedł na stronę okupantów.
- 12:04
- Jak wynika z doniesień lokalnych mieszkańców, Rosja uruchomiła system obrony przeciwlotniczej nad miastem Biełgorod.
Biełgorod jest położony tylko ok. 40 km od granicy z Ukrainą. Stanowi on jedną z baz zaopatrzeniowych i wypadowych rosyjskich wojsk, które biorą udział w inwazji na Ukrainę.
- 11:51
- Ukraina likwiduje kolejny relikt radzieckiej przeszłości.
W miejscowości Szepetówka w obwodzie chmielnickim trwa właśnie burzenie pomnika Nikołaja Ostrowskiego.
Żyjący w latach 1904-1936 Ostrowski był rosyjskojęzycznym Ukraińcem. W historii zapisał się jako komunistyczny pisarz i komisarz polityczny w Armii Czerwonej.
- 11:34
- Dziś przypada 31. rocznica referendum ws. niepodległości Ukrainy od Związku Radzieckiego. Jego wyniki miały potwierdzić akt proklamacji niepodległości, ogłoszonej 24 sierpnia przez Radę Najwyższą Ukrainy.
W głosowaniu miażdżąca większość ukraińskiego społeczeństwa opowiedziała się za niepodległością i wystąpieniem ze zdominowanego przez Rosjan komunistycznego imperium.
„1 grudnia 1991 roku odbyło się ogólnoukraińskie referendum. Odpowiedź na jedyne pytanie - Czy potwierdzacie Akt Proklamacji Niepodległości Ukrainy? - było oczywiste. 90,32 proc. odpowiedziało: Tak. Pozostała nią aż do teraz. Nikt nie może nam odebrać tej decyzji. Chwała Ukrainie!” - napisał ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.
historia.wprost.pl - 11:19
- Hiszpańska policja informuje, że odnaleziono dwie kolejne przesyłki, zawierające materiały wybuchowe. Jedna była zaadresowana do premiera Hiszpanii, a druga do ministra obrony.
Przypomnijmy, że wczoraj ujawniono dwie inne przesyłki-pułapki. Jedna trafiła do ambasady Ukrainy w Madrycie, druga do siedziby firmy zbrojeniowej w Saragossie. - 11:11
- Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie opublikowała przejmujący klip, dokumentujący skutki napaści Rosji na Ukrainę.
„Rosja i tylko Rosja może dziś zakończyć tę wojnę. Zamiast tego, od ponad 280 dni Kreml dokonuje bezsensownego i brutalnego ataku. NATO koordynuje prośby Ukrainy o pomoc i wspiera sojuszników w udzielaniu pomocy humanitarnej” - czytamy w komentarzu amerykańskiej ambasady.
- 11:03
- W miejscowości Ramienskoje nieopodal Moskwy wybuchł pożar w fabryce produkującej tworzywa sztuczne.
- 10:48
- Z poligonu Obóz-Leśniowski, położonego w obwodzie brzeskim na Białorusi, zbiegło trzech rosyjskich żołnierzy. Zabrali ze sobą broń, tj. karabinki Kałasznikowa.
- 10:28
- Jak donosi telewizja CNN, Stany Zjednoczone mogą znacznie rozszerzyć program szkolenia ukraińskich żołnierzy. Od 24 lutego, specjaliści z US Army przeszkolili kilka tysięcy Ukraińców w obsłudze określonych systemów uzbrojenia.
CNN zaznacza, że jeśli administracja prezydenta Joe Bidena zdecyduje się na większe zaangażowanie w tej kwestii, będzie to oznaczać nie tylko znaczne zwiększenie liczby szkolonych żołnierzy, ale również rozszerzenie programu szkolenia.
Objęłoby ono również naukę taktyki walki, np. koordynowanie manewrów piechoty ze wsparciem artyleryjskim.
O rozszerzenie programu szkolenia wnioskowały władze Ukrainy. Przedstawiciel administracji Bidena odmówił komentarza w tej sprawie. - Nie będziemy uprzedzać decyzji, które jeszcze nie zostały podjęte - skwitował urzędnik. - 10:01
- W Hiszpanii natrafiono na trzeci list z ładunkiem wybuchowym. Tym razem przesyłka została odnaleziona w wojskowej bazie lotniczej Torrejon de Ardos w pobliżu Madrytu.
Portal „Ukraińska prawda” zwraca uwagę, że władze Hiszpanii dzielą się z Ukrainą informacjami wywiadowczymi. - 09:55
- Minister Michał Dworczyk, który odpowiada w Kancelarii Premiera za koordynowanie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla walczącej Ukrainy, poinformował o zrealizowaniu kolejnej dostawy wsparcia.
- 09:44
- Amerykańska telewizja CNN opublikowała nagranie, przedstawiające walki o miejscowość Bachmut w obwodzie donieckim.
Na nagraniu można zobaczyć m.in. ukraińskich żołnierzy, walczących na pierwszej linii frontu.
- 09:36
- Aleksandr Łukaszenka zwołał zebranie szefów siły bezpieczeństwa. Dyskutują o „obronie Białorusi”. Chodzi o rzekome zagrożenie ze strony państw NATO.
Łukaszenka stwierdził m.in., że kraje NATO „zwiększają potencjał militarny swoich sił zbrojnych” w pobliżu białoruskich granic, co oczywiście dotyczy przede wszystkim Polski.
- Wszystkie organy ścigania odnotowują wzrost liczby prowokacji w pobliżu granicy państwowej. Ukraina pod byle pretekstem najprawdopodobniej próbuje wciągnąć w konflikt wojska państw członkowskich NATO. niedawnego upadku pocisku rakietowego na terytorium Polski - powiedział dykatotor. - 09:24
- Rząd Czech poparł przedłużenie czasowych wiz ochronnych dla uchodźców z Ukrainy do marca 2024 r.
Szef czeskiego MSW Vit Rakušan tłumaczy, że stan wojny na Ukrainie nie wskazuje na to, aby uchodźcy mogli w najbliższych miesiącach wrócić do swojej ojczyzny.
Na chwilę obecną, termin ważności jest ustalony do marca przyszłego roku. Decyzja rządu Czech czeka teraz na rozpatrzenie przez parlament.
Od 24 lutego, Czechy wydały Ukraińcom dokładnie 463 804 tymczasowych wiz. Warto jednak pamiętać, że część Ukraińców wróciła już nad Dniepr albo wyjechała do krajów trzecich.
Otrzymanie wizy umożliwia uchodźcom korzystania z czeskiej opieki zdrowotnej i edukacji, a także zapewnia swobodny dostęp do rynku pracy. - 09:08
- Niemiecki portal Der Spiegel opublikował zdjęcia satelitarne, na których widać lotnisko w pobliżu Saratowa w Rosji.
Ze zdjęć wynika, że Rosjanie szykują się do kolejnego ostrzału rakietowego Ukrainy.
Saratów znajduje się nad Wołgą, w europejskiej części Rosji. Biorąc pod uwagę wielkość tego kraju, miasto znajduje się stosunkowo niedaleko od granic Ukrainy. Na przykład odległość z Saratowa do Charkowa wynosi ok. 850 km.
- 09:01
- Ukraińscy pirotechnicy, którzy brali udział w rozminowywaniu terenu w obwodzie mikołajowskim, natrafili na sowę ze złamanym skrzydłem.
Pirotechnicy nie pozostawili zwierzęcia na pewną śmierć i zapewnili mu niezbędną pomoc.
- 08:54
- Jak wynika z najnowszych szacunków Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja straciła nad Dnieprem już blisko 90 tys. żołnierzy: zabitych, rannych i wziętych do niewoli.
Jeśli chodzi o straty w sprzęcie, Rosja straciła najprawdopodobniej ok. 2900 czołgów, ok. 5900 pojazdów opancerzonych czy ok. 280 samolotów.
- 08:02
- Od 24 lutego, rosyjscy żołnierze zabili na Ukrainie 441 dzieci.
Tak wynika z danych, opublikowanych na komunikatorze Telegram przez ukraińską Prokuraturę Generalną.
„Do rana 1 grudnia 2022 r. w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę zostało rannych ponad 1293 dzieci. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich 441 dzieci zginęło, a ponad 852 zostało rannych w różnym stopniu ciężkości” – czytamy w komunikacie ukraińskich śledczych.
Jedną z ostatnich ofiar jest 15-letni chłopiec, który 30 listopada zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości Białopole w obwodzie sumskim.
- 07:51
- Szef ukraińskiego MONZ Ołeksij Reznikow podziękował posłom Bundestagu - niższej izbie parlamentu Niemiec - za decyzję ws. Hołodomoru.
Przypomnijmy, że chodzi klęskę głodu na Ukrainie w latach 1932-1933, której ofiarą padło kilka milionów osób.
Głód został sztucznie wywołany przez władze Związku Radzieckiego. Jego celem było złamanie oporu ukraińskiego społeczeństwa, które sprzeciwiało się kolektywizacji rolnictwa.
„Dziękujemy Bundestagowi za uznanie Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Bo to jest fakt. Czekamy na uznanie Rosji za państwo terrorystyczne. Bo to też jest fakt” - napisał Reznikow.
- 07:41
- Rosja rozpoczęła proces tworzenia „systemu sądownictwa” na okupowanych terytoriach Ukrainy.
Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu podkreśla, że zgodnie z prawem międzynarodowym wyroki i postanowienia tych sądów nie będą mieć mocy prawnej. - 07:36
- Rosyjskie MSW umieściło pochodzącego z Moskwy prawnika Ilję Nowikowa na liście poszukiwanych.
Nowikow podejmował się obrony w procesach Fundacji Antykorupcyjnej, organizacji praw człowieka Memoriał, a także ukraińskiej pilot Nadii Sawczenko.
- 07:21
- Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że rozpoczęło „współpracę z europejskimi i ukraińskimi partnerami”, której celem jest utworzenie specjalnego, międzynarodowego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie.
- 07:15
- Hiszpańska firma zbrojeniowa Instalaza, która produkuje broń m.in. dla Ukrainy, otrzymała w ubiegłą środę przesyłkę z ładunkiem wybuchowym.
Z informacji portalu El Periodico wynika, że koperta była podobna do tej, którą otrzymała w środę ambasada Ukrainy w Hiszpanii.
Zemsta za dostarczenie Ukrainie granatników? Kolejna wybuchowa przesyłka na terenie Hiszpanii - 06:40
- Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy za 1,2 miliarda dolarów.
- 06:35
- Niemiecki parlament większością głosów poparł rezolucję uznającą Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Posłowie lewicy i skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec wstrzymali się od głosu.
- 06;21
- Rosyjska armia, zdaniem analityków ISW, nie wyciągnęła wniosków, dlatego w walkach wokół miasta Bachmut ponosi straty i wyczerpuje własne siły
- 06:12
- Rosyjscy urzędnicy nadal prowadzą działania dotyczące częściowej mobilizacji - twierdzą analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW)
Czytaj też:
Posiedzenie komisji obrony zostało przerwane. W tle kłótnia o Patrioty
Czytaj też:
Norwegia kupiła polską broń. Kontrakt opiewa na astronomiczną kwotę