Pod projektem ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie po 20 lutego 2014 r. przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej zgody, który trafił we wtorek do Sejmu, podpisali się posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS.
Polacy zaciągają się do ukraińskiej armii
W uzasadnieniu posłowie podkreślają, że konieczne jest dostosowanie obowiązujących regulacji w zakresie podejmowania służby wojskowej w formacjach zbrojnych obcych państw, do „szczególnej sytuacji związanej z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, trwającą od dnia 20 lutego 2014 r., przy znaczącym rozszerzeniu działań strony rosyjskiej po dniu 24 lutego 2022 r”..
Autorzy projektu zwracają uwagę, że od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Polacy „zgłaszali się również do wspomagania działań bojowych i wspierających w ukraińskich formacjach wojskowych, walczących z agresorem rosyjskim w czasie trwającej wojny obronnej”. „Należy uznać, iż jest to sytuacja szczególna z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego RP, mająca na nie bezpośredni wpływ i wymagająca niestandardowych działań politycznych i legislacyjnych ze strony państwa” – podkreślono.
Skomplikowane procedury i groźba więzienia
W tej chwili obywatel Polski może podjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej wyłącznie po uzyskaniu zgody Ministra Obrony Narodowej, która jest udzielana w drodze decyzji administracyjnej. Posłowie zaznaczają jednak, że odbywa się to po przeprowadzeniu czasochłonnej i wieloetapowej procedury zakładającej m.in. konieczność zasięgnięcia opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ministra właściwego do spraw zagranicznych, lub organów przez nich upoważnionych. Z kolei za podjęcie służby w obcym wojsku bez zgody grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Polacy mają być zwolnieni z odpowiedzialności
Zgodnie z nowymi przepisami obywatel Polski, który podjął służbę w Siłach Zbrojnych Ukrainy po 20 lutego 2014 r. bez wymaganej wcześniej zgody, nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej. Zwolnione z odpowiedzialności karnej ma być też prowadzenie zaciągu polskich obywateli lub przebywających w RP cudzoziemców do służby wojskowej w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Czytaj też:
Polak z Legionu: Gdybym chciał przygód, tobym w Tatry poszedł. Wojna to konieczność, wolałbym tu nie byćCzytaj też:
Ukraiński żołnierz: Z mamą nie porozmawiam – żyje w Rosji i jest po stronie zła