W ubiegłym tygodniu amerykański dziennik „The Wall Street Journal” powołując się na wysokiego rangą polskiego dyplomatę poinformował, że Polska rozważa przekazanie Ukrainie produkowanych w Niemczech czołgów Leopard. Informację potwierdził również czeski urzędnik ściśle zaangażowany w pomoc w przekazywaniu zachodniej broni Ukrainie. – Oni naprawdę rozważają wysłanie czegokolwiek, aby tylko pomóc Ukrainie – powiedział.
Szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski mówił, że nasz kraj posiada 240 takich czołgów i planuje pozbyć się ich wszystkich. „Polska planuje pozbycie się wszystkich z nich, jednak tempo ich darowania zależy od tempa dostaw czołgów kupowanych przez Polskę z Korei Południowej i USA” – mówił.
Do sprawy odniósł się w poniedziałek w Radiu ZET prezydencki minister Jakub Kumoch.
– Czy przekażemy Kijowowi nasze czołgi? – pytał prowadzący.
– Sprawa jest w toku. Propozycja, by Polska wzięła udział w szerokiej koalicji państw, które posiadają Leopardy… Nie ma tu żadnej mowy, to jest dezinformacja o przekazaniu wszystkich leopardów czy dużej ich liczby, tylko o symbolicznym wsparciu – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Andrzeja Dudy.
– Symboliczne wsparcie to ile? Kilka, kilkanaście? – pytał Bogdan Rymanowski.
– Coś takiego. Trwają konsultacje, dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego będzie spotkanie prezydenta z premierem, szefem MON, generalnie na temat sytuacji za wschodnią granicą. Trzeba ustalić, co sojusznicy i państwa zachodu chcą zrobić – mówił.
Leopardy dla Ukrainy. Gen. Różański krytycznie o planach
Prowadzący cytował opinię gen. Różańskiego, że „Leopardy są naszymi srebrami rodowymi, które na pewno powinny pozostać w strukturze sił zbrojnych, bo one zapewniają nam bezpieczeństwo. Można je przekazać, gdy w ich miejsce pojawi się suplement co najmniej takiego sprzętu”.
– Ja rozumiem. Pan generał się odnosił do stanu, który nie istnieje, że Polska przekaże wszystkie swoje czołgi. To absurd, tworzenie rzeczywistości alternatywnej – Jakub Kumoch. -Polska je ma, może być częścią koalicji, w pojedynkę nie będzie nic robić, bo nie byłaby w stanie zmienić losów wojny – dodał.
Zapytany o Patrioty dla Ukrainy, które przekażą jej Niemcy, ocenił, że „oczywiście” jest to zasługa Polski. – Przy mnie prezydent Zełenski za tę sprawę podziękował. Za to, że umiędzynarodowiliśmy problem Patriotów –zaznaczył.
Czytaj też:
Nagłe spotkanie u prezydenta Dudy. Zaprosił Morawieckiego i ministrówCzytaj też:
Sobolewski komentuje spór o wyrzutnie Patriot. „Niemcy się ośmieszą”