Polskie czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 dołączą do wysłanych już jednostek, które pomagają w obronie Ukrainy przez bandyckim atakiem Rosji. Z osobistym przesłaniem do polityków i narodu polskiego zwrócił się na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.
Czołgi dla Ukrainy. Morawiecki odpowiada Zełenskiemu
„Dziękuję Andrzejowi Dudzie, Mateuszowi Morawieckiemu, Mariuszowi Błaszczakowi, Jackowi Siewierze i Narodowi polskiemu za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, 30 z których to słynny PT-91 Twardy, i 14 Leopardów-2. Jak 160 lat temu (w czasie powstania styczniowego – red.) jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Na tę wypowiedź zareagował premier Mateusz Morawiecki. „Byliśmy, jesteśmy i będziemy razem. Za 160 lat nasze narody będą wspominać i tę wojnę, tym razem wygraną. To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy. Nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz: zwycięstwo” – oświadczył szef polskiego rządu.
Premier Mateusz Morawiecki: to nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy
Odpowiedział także na słowa premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, który wskazał, że Polska przekaże Ukrainie 60 czołgów. „Słynny Leopard-2 i PT-91 Twardy wzmocnią Siły Zbrojne Ukrainy. Jestem wdzięczny Mateuszowi Morawieckiemu i wszystkim ludziom z Polski za ich silne wsparcie dla Ukrainy na drodze do zwycięstwa” – napisał szef ukraińskiego rządu.
„Same czołgi nie wygrają tej wojny. Wygra ją odwaga i poświęcenie narodu ukraińskiego, któremu zawsze będziemy pomagać. Dziękuję Ci!” – podkreślił Morawiecki.
11 stycznia podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Polski i Ukrainy we Lwowie, Andrzej Duda poinformował, że Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2. Polska, widząc opór i niezdecydowanie Niemiec, zaczęła również tworzyć europejską koalicję państw, które posiadają Leopardy na wyposażeniu ich armii.
twitterCzytaj też:
Ta decyzja rozwścieczyła Rosjan. Resort obrony wskazał powód zmasowanych atakówCzytaj też:
Putin o „zapomnianej lekcji historii”. Pojawił się wątek Polski