Stacja NBC News informuje, że w co najmniej jednym przypadku w rozmowach brał udział czołowy rosyjski dyplomata, a rozmowy miały stworzyć podwaliny pod potencjalne negocjacje w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Stacja powołała się na czterech byłych i dwóch obecnych przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Przykładem zakulisowej dyplomacji na wysokim szczeblu było trwające kilka godzin spotkanie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z członkami grupy. Odbyło się ono kwietniu w Nowym Jorku. Rozmowy odbyły się „za wiedzą administracji Bidena, ale nie na jej polecenie”, a według dwóch źródeł byli urzędnicy zaangażowani w spotkanie z Ławrowem poinformowali później Radę Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu o tym, co się wydarzyło.
Wojna w Ukrainie tematem tajnych rozmów z Ławrowem
W porządku obrad kwietniowego spotkania znalazły się niektóre z najbardziej drażliwych kwestii w wojnie na Ukrainie, takie jak los terytorium okupowanego przez Rosję, którego Ukraina „może nigdy nie być w stanie wyzwolić”, oraz poszukiwanie nieuchwytnej „dyplomatycznej rampy”, która mogłaby być tolerowana przez obie strony.
Z Ławrowem spotkali się: Richard Haass, były dyplomata i ustępujący przewodniczący Rady Stosunków Zagranicznych, jak powiedzieli obecni i byli urzędnicy. Do grupy dołączyli ekspert ds. Europy Charles Kupchan i ekspert ds. Rosji Thomas Graham, obaj byli urzędnicy Białego Domu i Departamentu Stanu, którzy są stypendystami Rady Stosunków Zagranicznych.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu odmówił komentarza w tej sprawie, Ambasada Rosji w Waszyngtonie także nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Urzędnik w biurze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że nie będzie komentował doniesień prasowych opartych na nienazwanych źródłach, ale ogólne stanowisko zaatakowanego kraju jest niezmienne. – Los Ukrainy nie może być rozstrzygany bez Ukrainy. Wielokrotnie mówił o tym prezydent i wszyscy nasi oficjalni mówcy – zaznaczył.
Czytaj też:
CIA ma rozmawiać z rosyjskimi służbami. Negocjacje dotyczą władzy na KremluCzytaj też:
Tajne dokumenty Putina ws. państw bałtyckich. Trzy główne założenia