Przypomnijmy: 5 czerwca władze Ukrainy oficjalnie ogłosiły rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy.
Na Krymie znajduje się wiele składów amunicji
Jednym z jej głównych celów jest przecięcie korytarza lądowego, który łączy Rosję z zaanektowanym w 2014 r. Półwyspem Krymskim. Nie jest to łatwe, gdyż Rosjanie solidnie ufortyfikowali pozycje swoje pozycje.
Szerokość pasa zasieków, pól minowych czy rowów przeciwczołgowych sięga miejscami 30 km. Jednak Ukraińcy nie tylko szturmują rosyjskie umocnienia, ale także dokonują ataków daleko za liniami frontu, zazwyczaj przy użyciu dronów.
Jednym z głównych celów jest właśnie Półwysep Krymski, gdzie znajdują się liczne składy amunicji. Pod koniec lipca informowaliśmy, że Ukraińcom udało się zniszczyć skład amunicji w pobliżu Sewastopola.
Desant na Krymie. „Cel został osiągnięty”
W czwartkowy poranek, 24 sierpnia, Ukraińcom udało się przeprowadzić udaną operację desantową na półwyspie. Wzięły w niej udział jednostki ukraińskiego wywiadu wojskowego we współpracy z marynarką wojenną.
– Personel wylądował na terytorium półwyspu (...) Cel został osiągnięty, nie było ofiar wśród personelu. Operacja specjalna trwa, nie zdradzamy wszystkich szczegółów, są straty wśród personelu wroga, a także wśród sił i środków. Trwa wyjaśnianie informacji o liczbie ofiar – oświadczył w rozmowie z portalem Suspilne Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Co znajduje się miejscu przeprowadzenia desantu?
Jak wynika z nieoficjalnych doniesień kanału „Krym.Realia” na Telegramie, desant miał miejsce w pobliżu miejscowości Ołeniwka i Majak na Półwyspie Tarchankuckim, który znajduje się w zachodniej części Krymu.
W tym miejscu znajduje się baza 3. pułku inżynierii radiowej, który wchodzi w skład oddziałów inżynierii radiowej Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. Ponadto, jest tam zlokalizowany ważny dla Rosjan radar.
„Od godz. 5 rano (...) słychać było eksplozje (...) Nasze źródła w ukraińskim wywiadzie potwierdziły, że w tym rejonie miała miejsce bitwa z udziałem jednostek morskich i samolotów. Szczegóły są wciąż wyjaśniane” – czytamy we wpisie „Krym.Realia”.
„Na ukraińskim Krymie ponownie powiewała flaga państwowa”
Tuż przed południem Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował na Telegramie oficjalny komunikat w tej sprawie. Potwierdzono, że ukraińskie jednostki wylądowały w pobliżu wspomnianych miejscowości.
Do wpisu dołączono nagranie z operacji, na którym widać zawieszenie na krymskim wybrzeżu flagi Ukrainy. Warto zwrócić uwagę, że data operacji nie została wybrana przypadkowo. 24 sierpnia przypada bowiem Dzień Niepodległości Ukrainy.
„Wróg poniósł straty wśród personelu, sprzęt wroga został zniszczony. Na ukraińskim Krymie ponownie powiewała flaga państwowa. Wszystkie cele i zadania zostały zrealizowane. Pod koniec operacji specjalnej ukraińscy obrońcy opuścili miejsce zdarzenia bez ofiar. Administracja okupacyjna Krymu nie komentuje wydarzeń, pomimo masowych apeli lokalnych mieszkańców. Jedyny komunikat dotyczy rzekomego »niszczenia amunicji według ustalonego harmonogramu«. Siły Obronne Ukrainy będą w dalszym ciągu udzielać pomocy okupantom w niszczeniu amunicji, sprzętu i siły roboczej” – czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego.
twitterCzytaj też:
Ukraińcy zbombardowali rosyjską bazę na Krymie. „Możliwa reakcja łańcuchowa”Czytaj też:
Eksplozja w składzie amunicji na Krymie. Zadali Rosjanom dotkliwy cios