Przypomnijmy: umowa zbożowa była porozumieniem między Ukrainą a Rosją, dzięki któremu ukraińskie zboże było eksportowane przez Morze Czarne. Została zawarta 22 lipca ubiegłego roku. Znaczącą rolę w jej wynegocjowaniu odegrały Turcja oraz ONZ.
Umowa zbożowa obowiązywała przez rok
Umowa zbożowa wygasła 17 lipca tego roku, a Władimir Putin odmówił jej przedłużenia. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczył, że wynikało to z faktu, iż część umowy dotycząca Rosji „nie została do tej pory wypełniona”
W trakcie obowiązywania porozumienia zdołano wyeksportować 33 mln ton ukraińskiego zboża i innych produktów spożywczych. Trafiły one głównie do krajów położonych na Bliskim Wschodzie oraz w północnej Afryce.
Warto dodać, że Ukraina jest z największych producentów zboża na świecie. Wstrzymanie eksportu ukraińskiego zboża drogą morską może doprowadzić do klęski głodu u wspomnianych odbiorców.
Spotkanie Putina z Erdoganem w Soczi
W piątek, 1 września, Kreml poinformował, że Władimir Putin spotka się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 4 września, w rosyjskim kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym.
Głównym przedmiotem rozmów między Putinem a Erdoganem będzie wznowienie umowy zbożowej. To już kolejny krok władz w Ankarze w tej sprawie.
W ubiegły czwartek, 31 sierpnia, szef tureckiego MSZ Hakan Fidan spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Ławrow przekazał Fidanowi listę żądań, które ma spełnić Zachód, aby Rosja zgodziła się na wznowienie eksportu ukraińskiego zboża.
Czytaj też:
Nie ma umowy zbożowej, są inne rozwiązania. Amerykanie dobrej myśliCzytaj też:
Ważna deklaracja Rumunii. Chodzi o ukraińskie zboże