Antony Blinken pojawił się w środę w Kijowie, po raz trzeci od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, starając się podwoić amerykańskie wsparcie dla kontrofensywy Kijowa i ponownie przedstawić polityczne argumenty w kraju, że Stany Zjednoczone muszą przeznaczać kolejne miliardy, aby pokonać Władimira Putina – poinformowało CNN.
Sekretarz stanu USA z kolejną wizytą w Kijowie. Kolejne miliardy dla Ukrainy, aby pokonać Putina
Sekretarz stanu USA podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział, że jego kraj jest „zdeterminowany, aby iść ramię w ramię z Ukrainą”. Blinken ocenił postępy w kontrofensywie jako „bardzo zachęcające”. Podczas pobytu w Ukrainie sekretarz stanu USA spotkał się także z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą, w rozmowie, z którym powiedział, że kolejny raz „uderzyła go niezwykła odwaga i odporność narodu, sił zbrojnych oraz przywódców Ukrainy”.
– Chcemy upewnić się, że Ukraina ma nie tylko to, czego potrzebuje do odniesienia sukcesu w kontrofensywie, ale też w dłuższej perspektywie, aby upewnić się, że ma silny środek odstraszający, aby w przyszłości taka agresja nie miała miejsca – mówił Blinken. Sekretarz stanu USA dodał, że chce współpracować z partnerami, aby „zbudować oraz odbudować silną gospodarkę i demokrację w Ukrainie”.
Wołodymyr Zełenski dziękuje USA za pomoc Ukrainie
Z kolei prezydent Ukrainy skomentował, że wizyta amerykańskich urzędników jest zawsze „wielkim przesłaniem wsparcia” dla Ukrainy. Zauważył też, że to „trudny okres” dla jego kraju. Zełenski podziękował Joe Bidenowi i amerykańskiemu Kongresowi za „wielką jednomyślność” ws. pomocy dla Ukrainy.
Departament Obrony USA ogłosił, że wartość najnowszej pomocy dla Ukrainy wyniesie 175 mln dol. To już 46. transza. Pakiet obejmie m.in. sprzęt obrony powietrznej, pociski artyleryjskie i broń przeciwpancerną, w tym pociski ze zubożonym uranem do czołgów Abrams. Jak podkreślono, celem jest „zaspokojenie krytycznych potrzeb Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa”.
Szef polskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim odpowiednikiem z USA. Znane szczegóły
Blinken rozmawiał także z ministrem spraw zagranicznych Polski. Jak podkreślono w komunikacie polskiego resortu „rozmowa koncentrowała się na bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w Europie i dotyczyła koordynacji działań wspólnoty transatlantyckiej na rzecz wsparcia walczącej z rosyjską agresją Ukrainy”.
Zbigniew Rau i jego amerykański odpowiednik zwrócili uwagę, że kluczowe w kontekście rosyjskiej agresji jest „zachowanie spójności, jedności i solidarności całej społeczności międzynarodowej, w tym w szczególności wspólnoty transatlantyckiej”. Wśród tematów szefów dyplomacji znalazła się też kwestia zbliżającej się debaty generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Czytaj też:
Córka Putina figuruje na listach sankcyjnych. Nie przeszkadza to w jej karierzeCzytaj też:
Spór o zboże. Wiceminister Ukrainy zapowiada pozwanie Polski