Położone nad Morzem Azowskim miasto Mariupol – a szczególnie znajdujący się tam kombinat metalurgiczny „Azowstal” – stało się jednym z symboli bohaterskiego oporu ukraińskich żołnierzy.
Rosjanie obrócili Mariupol w gruzowisko
Stało się także jednym z symboli barbarzyństwa Rosjan, którzy zbombardowali mariupolski teatr, gdzie schroniły się setki cywilów. Śmierć poniosło ok. 300 osób. Warto podkreślić, że po obu stronach budynku wymalowano na chodnikach ogromne napisy „Dzieci”, aby oznaczyć go jako obiekt cywilny.
Niestety, mimo bohaterskiego oporu Ukraińców, który trwał przez blisko trzy miesiące, Mariupol został zdobyty przez najeźdźców 20 maja 2022 r. Wskutek oblężenia zdecydowana większość zabudowy legła w gruzach. Skala zniszczeń została oszacowana przez władze Ukrainy na 80-90 proc.
30 września 2022 r. Mariupol wraz z pozostałymi terytoriami okupowanymi został bezprawnie wcielony do Rosji. Aneksja nie została uznana przez przytłaczającą większość społeczności międzynarodowej.
Bulwersujący reportaż. „Nie przekazać, kto je zniszczył?”
W środę, 31 stycznia, niemiecka telewizja państwowa ZDF wyemitowała bulwersujący reportaż z Mariupola. Pokazano w nim, jak obecnie wygląda „normalne życie” w okupowanym mieście.
– Odnawiane są ulice, szkoły, budynki mieszkalne i całe osiedla. To dzieje się bardzo szybko. (...) Mariupol nie jest miastem duchów, chciałbym to bardzo wyraźnie podkreślić. (...) Opór? Nie widzę czegoś takiego – relacjonował dziennikarz ZDF.
Nie zaznaczył jednak, że zostało ono zniszczone przez Rosjan. Reportaż wywołał ogromne oburzenie na Ukrainie. Został określony jako zgodny z przekazem rosyjskiej propagandy.
„Sprawiedliwie jest mówić, że trwa odbudowa miasta, ale nie przekazać, kto je zniszczył? Czy profesjonalnie jest informować, że cmentarz jest duży, ale przemilczeć, dlaczego w ostatnim czasie tak się powiększył?” – skomentowała na Facebooku Diana Ducyk z Ukraińskiego Instytutu Mediów i Komunikacji.
Interwencja ambasadora Ukrainy w Niemczech
Na powyższy wpis zareagował ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew. „Podzielam twoje oburzenie” – skomentował ambasador. Dodał, że reportaż wywołał także oburzenie wśród niemieckich ekspertów i dziennikarzy.
Makiejew zwrócił się do ZDF z oficjalnym pismem, w którym napisał o „niedopuszczalnym charakterze” reportażu. Telewizja nadesłała już odpowiedź, w której przyznano się do błędu i zapewniono o poszanowaniu integralności terytorialnej Ukrainy.
facebookCzytaj też:
Gen. Załużny wskazał cele ukraińskiej armii na 2024 rok. Całkowicie zmieni się strategia wojnyCzytaj też:
Rosjanie bardzo boją się tej broni. Dron „Baba Jaga” to dla nich zagrożenie jak z koszmaru