Przed Dworcem Głównym we Wrocławiu stanął tunel, którego ściany składają się z ekranów, które w czasie rzeczywistym pokazują widok otaczający bliźniacza instalację przy Dorothea-Schlegel-Platz w Berlinie. Taka sama instalacja, która ukazuje Wrocław stoi w stolicy Niemiec.
Instalacja pozwala poczuć się, jakbyśmy przebywali w innym mieście. Mieszkańcy Wrocławia i Berlina wzajemnie się widza i słyszą. Istnieje także możliwość nawiązania komunikacji za pomocą za pomocą gestów, słów bądź też krótkich wiadomości tekstowych. Dzięki możliwości wielokanałowego przekazu multimedialna instalacja LUNETA jest forum dla artystów i nie raz będzie zaskakiwać odwiedzających niezwykłymi perspektywami, widokami i refleksami.
Projektowi LUNETA towarzyszy urozmaicony program, który łączy mieszkańców i gości obu miast za pomocą najróżniejszych ofert: i tak na przykład Klub Polskich Nieudaczników przez tydzień tłumaczyć będzie polską rzeczywistość, raz w tygodniu berlińscy i wrocławscy muzycy jazzowi będą spotykać się na wspólnej jam session, grupy szkolne będą razem eksperymentować i muzykować, a z okazji „Długiej Nocy Nauki” będzie można zajrzeć za kulisy instalacji. Te wydarzenia, jak również koncerty, prezentacje literackie i dyskusje będą rozszerzane i ubogacane dzięki wymiarowi transmisji do drugiego miasta w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pomiędzy Berlinem a Wrocławiem powstać ma wspólna, wirtualna a zarazem też realna przestrzeń, która będzie zachęcać do rozrywki, refleksji i krytycznej wymiany myśli. Zbliżyć do siebie Wrocław i Berlin – to główne zadanie projektu, który został objęty patronatem zarówno przez burmistrza Berlina Michaela Müllera jak i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.