Według prognozy IPSOS, w wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie poparcie 40 proc. wyborców. Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska z wynikiem 35 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajmuje Wiosna Roberta Biedronia (8 proc.), Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (7 proc.) i Kukiz’15 (7 proc.)
Progu wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przekroczy Lewica Razem, na którą głosuje 2 proc. wyborców.
IPSOS prognozuje, że frekwencja w wyborach wyniesie 45 proc. Według pracowni 22 mandaty przypadną PiSowi, 19 Koalicji Europejskiej, 4 Wiośnie i po 3 Konfederacji i Kukiz’15. 52. mandat (na razie w zawieszeniu do czasu wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii) może przypaść każdej z tych formacji.
W prognozie nie podaje się już osób niezdecydowanych, na kogo mają głosować. Prognoza wyniku wyborów została przygotowana na podstawie telefonicznego sondażu, który odbył się w dniach 21-23 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób.
26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego
Obywatele Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu między 23 a 26 maja. Pod koniec lutego prezydent Andrzej Duda podpisał porozumienie, zgodnie z którym wybory do PE w Polsce odbędą się między godziną 7 a 21 w niedzielę 26 maja. Od 25 maja od północy będzie obowiązywać cisza wyborcza. Polacy wyłonią 51 eurodeputowanych z 13 okręgów wyborczych.
Czytaj też:
Jak rozdzielane są mandaty w wyborach do PE? Wyjaśniamy