W niedzielę 13 października o godzinie 21 największe stacje telewizyjne (TVP, TVN i Polsat) podały wyniki wyborów do parlamentu oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie już po raz siódmy przeprowadziła firma Ipsos, której ankieterzy zapytali wyborców wychodzących z 900 losowo wybranych lokali. Z opublikowanych danych wynika, że zwycięzcą wyborów do Sejmu zostało Prawo i Sprawiedliwość. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego głos oddało 43,6 proc. wyborców.
Według sondażowych danych na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska. Porozumienie PO, Nowoczesnej, Zielonych oraz Inicjatywy Polskiej poparło 27,4 proc. uprawnionych do głosowania. 11,9 proc. - taki wynik w wyborach do Sejmu sondaże dają Lewicy (SLD, Wiosna oraz partia Razem). Jeśli wyniki exit poll się potwierdzą, poselskie mandaty otrzymają także politycy Koalicji Polskiej (PSL i ruch Kukiz'15). Formacja zdobyła 9,6 proc. głosów i tym samym przekroczyła próg wyborczy. Dobry wynik odnotowała Konfederacja - 6,4 proc. głosów, co oznacza, że na chwilę obecną działacze ugrupowania zasiądą w poselskich ławach.
Oto podział mandatów wykonany przez ekspertów pracowni IPSOS: PiS: 239, KO - 130, Lewica - 43. PSL - 34, Konfederacja - 13. Jeśli taki podział się utrzyma, PiS będzie w stanie samodzielnie rządzić.
Wybory parlamentarne 2019 - kiedy oficjalne wyniki?
Warto jednak podkreślić, że przedstawione dane to wyniki sondażu exit poll. Na oficjalne dane trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. PKW nie przedstawiła na razie oficjalnej daty ogłoszenia wyników wyborów do Sejmu. Liczenie głosów może potrwać nawet kilka dni. Oficjalne wyniki po ogłoszeniu przez PKW będą opublikowane w Dzienniku Urzędowym i przesłane do prezydenta, marszałka Sejmu oraz Sądu Najwyższego.
Czytaj też:
Sondaż exit poll. Jak się go przeprowadza i jaka jest jego wiarygodność?