Senator Jan Maria Jackowski udzielił wywiadu portalowi Interia.pl, w którym przyznał, że ze względu na niewielką przewagę PiS-u nad opozycją skończył się komfort rządzenia, jaki partia miała w ostatnich 4 latach. Stwierdził też, że spory w nowym parlamencie będą „bardziej merytoryczne”.
– Platforma Obywatelska, z punku widzenia politycznego, była opozycją niemerytoryczną. Raczej zadymiarską i rozbudzającą emocje – stwierdził Jackowski w wywiadzie dla Interii. – W tej chwili mamy bardzo silną lewicę w Sejmie, Konfederację, a także wzmocniony PSL. Wszystko to pokazuje, że będziemy mieli szerokie spektrum opozycji, która w różnych aspektach będzie krytykowała Prawo i Sprawiedliwość – dodał.
Jackowski przyznał też, że równice zdań mogą pojawiać się w samej Zjednoczonej Prawicy i „mogą pojawić się ustawy, które nie będą popierane przez część zaplecza Prawa i Sprawiedliwości”. – Mamy silne środowisko naszych koalicjantów – jednych i drugich, więc mogą być różne sytuacje – stwierdził.
Senator uważa też że ze względu na wyrazistych polityków którzy dostali się do parlamentu, w tym opozycjonistów z dużym doświadczeniem, debata może być „bardziej widowiskowa”. Jednak jego zdaniem taka sytuacja powinna wpłynąć na jakość stanowionego w parlamencie prawa, bo ministrowie będą musieli być lepiej przygotowani na debaty, a projekty ustaw muszą być lepiej przygotowane. – To wszystko będzie punktowane. Argumentacja będzie musiała być lepsza – podkreślił senator PiS w rozmowie z Interią.
– Niewątpliwie taka większość dawała administracji pewien komfort, że nawet, jeśli ustawa nie była najlepsza, to i tak zostanie w parlamencie. Wielokrotnie to podnosiliśmy w Senacie. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości mieli świadomość, że niektóre ustawy były niedopracowane – powiedział Jackowski. – Były przecież ustawy, które przechodziły w 24 godziny. Teraz, przy bardzo silnej obstrukcji, nie wiem czy będzie możliwość przeprowadzenia takiej operacji – dodał.
Senator Jan Maria Jackowski uzyskał reelekcję. W swoim okręgu zdobył 58,15 proc. głosów pokonując Andrzeja Kamasa z KO (29,41 proc.) i Piotra Mierzwę z Bezpartyjnych i Samorządowców (12,44 proc.).
Opozycja odbiła Senat?
Senatorskie mandaty na pewno zdobyło 42 kandydatów Koalicji Obywatelskiej, 3 kandydatów PSL-u, 2 kandydatów SLD, związany z Nowoczesną prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, poseł PO Stanisław Gawłowski, który startował ze swojego komitetu i były szef NIK-u Krzysztof Kwiatkowski.
Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdobyło mandaty w 48 okręgach, a dodatkowo w okręgu olsztyńskim na senatora została wybrana Lidia Staroń, niezależna kandydatka popierana przez PiS.
Wciąż oficjalnie nie wiadomo, kto zdobył mandat w okręgu nr 64. Czekamy opublikowanie wyników wyborów z Gdyni. Obecnie podano dane z 30,99% proc. obwodowych komisji wyborczych, według których 51,96 proc głosów zdobył kandydat KO Sławomir Rybicki, drugi jest Marcin Bełbot z PiS (35,98 proc.), a trzeci Józef Wójcik startujący ze swojego komitetu (12,05 proc.).
Wybory parlamentarne 2019 – cząstkowe wyniki
Po godzinie 13:20 PKW przekazała dane z 99,49 proc. komisji wyborczych. Wyniki wyborów do Sejmu prezentują się następująco: PiS – 43,76 proc., Koalicja Obywatelska – 27,24 proc., SLD – 12,52 proc., PSL – 8,58 proc., Konfederacja – 6,79 proc. Wyniki z 27278 na 27415 obwodowych komisji wyborczych (99,5%) w wyborach do Senatu: PiS – 44,71 proc., Koalicja Obywatelska – 35,46 proc., PSL – 5,74 proc., SLD – 2,3 proc.
Czytaj też:
Ojciec prezydenta, słynny lekkoatleta i były premier. Najwięksi przegrani wyborów do Senatu