Podczas spotkania z dziennikarzami Robert Winnicki podkreślił, że prawybory w Konfederacji będą pierwszymi takimi prawyborami w Polsce od 1989 roku. Dodał, że wyborcy oczekują „wystawienia najlepszego kandydata na prezydenta", który już latem 2020 roku zamieszka w Pałacu Prezydenckim. – Prawybory to tak naprawdę największa debata i przedstawienie możliwych opcji na ideowej prawicy – podkreślił poseł.
Lista kandydatów
Witold Tumanowicz zaznaczył z kolei, że prawybory przeprowadzała już Platforma Obywatelska, ale te organizowane przez Konfederację będą pierwszymi „otwartymi dla sympatyków”. Wyjaśnił, że do kandydowania zaproszono ponad 20 osób, także spoza ugrupowania, a 9 z nich odpowiedziało pozytywnie. – Mamy grono doświadczonych i energicznych liderów, będzie z kogo wybierać – dodał przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej i zaznaczył, że każdy z kandydatów „będzie miał możliwość do zaprezentowania swoich poglądów, swojego programu”.
O start w wyborach prezydenckich będą ubiegali się: Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki, Krzysztof Tołwiński, Jacek Wilk oraz Magdalena Ziętek-Wielomska.
Jak głosować w prawyborach?
Jak czytamy w regulaminie, prawybory zostaną przeprowadzone w systemie elektorskim, a każde z województw będzie mogło wyznaczyć liczbę elektorów proporcjonalną do liczby głosów otrzymanych podczas wyborów parlamentarnych. Na każde 4 tys. głosów oddanych na Konfederację przypada jeden elektor, a zjazdy prawyborcze i elektorskie będą organizowane we wszystkich województwach. Pierwszy zaplanowano na 6 grudnia w województwie podlaskim, a ostatni 12 stycznia w województwie lubuskim.
Kto może oddać głos na kandydata? „Czynne prawo wyborcze na Zjeździe Wyborczym przysługuje obywatelowi polskiemu, który wpłacił co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość nie później niż na 3 dni przed Zjazdem Prawyborczym oraz zarejestruje się poprzez formularz internetowy podany do publicznej informacji przez Centralną Komisją Prawyborczą” – czytamy w regulaminie w którym podkreślono, że prawo głosu mają osoby pełnoletnie.
Czytaj też:
Czarzasty o poparciu Kidawy-Błońskiej przez Lewicę: Jej wypowiedź kończy dyskusję